Dyskusyjny Klub Książki w gminie Rybno

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dyskusyjny Klub Książki w gminie Rybno Rekreacja sochaczew

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Rybnie przeszło do historii. To już jedenaście lat działalności. Instytut Książki przekazał klubowi niespodzianki, które z pewnością przydadzą się na długie jesienne wieczory. 


Jak relacjonują uczestnicy książkowych wieczorów w Rybnie - Spotkanie DKK poświęciłyśmy „ Dziewczynie, która kochała kamelie” Julie Kavanagh. Jest to biografia XIX-wiecznej kurtyzany, Marie Duplessis, muzy A. Dumasa, który rozsławił i uwiecznił jej postać w powieści „Dama kameliowa”.


Julie Kavanagh podjęła próbę pokazania prawdziwej osoby Alphonsine, bo takie imię nosiła bohaterka, dotarła do wielu źródeł z czasów: artykułów, listów, rachunków itp. Mimo tej imponującej ilości faktów nie dane jest czytelnikowi poznać prawdziwej Marie, nie dostajemy choćby najmniejszej psychologii postaci. Zamiast tego dostajemy barwny opis Paryża z 1 połowy wieku XIX, poznajemy moralność ówczesnego społeczeństwa i pobieżne opisy znanych osób, będących w kręgu znajomych naszej bohaterki.


Marie żyłą zaledwie 23 lata. Dziewczyna pochodząca z wioski normandzkiej, od dziecka sprzedawana przez ojca „panom w potrzebie”, podbiła salony elity paryskiej. „Karierę” zawdzięczała oczywiście urodzie, ale i wrodzonej subtelności w zachowaniu i ubiorze. Zmarła w samotności i długach na gruźlicę.


Czy Marie miała alternatywę, czy mogła zmienić swoje życie, jak już zdobyła majątek? Nasze zdania były różne, część widział w niej chciwą, żądną uznania i wygód karierowiczkę, część skrzywdzoną przez los ofiarę. Nie jest możliwe osądzić jaka naprawdę byłą i czym się kierowała. Książkę polecamy, choć nie bez zastrzeżeń.


Każde spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki jest pełne emocji, które każdy książkowy fan zna. Kolejny wieczór szykuje się równie imponująco. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy