Działaj lokalnie 2019-Projekt "Bądź nadzieją na milość" Gala

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Działaj lokalnie 2019-Projekt "Bądź nadzieją na milość" Gala Wystawy, projekty sochaczew
+3


W dniu wczorajszym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Gali wręczenia czeków i podpisania umów, w związku z otrzymany dofinansowaniem projektu „ Bądź nadzieją na miłość”, zgłoszonego przez nas w konkursie Działaj Lokalnie organizowanym przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Był to dla nas bardzo ważny i wzruszający moment. Przyznane dofinansowanie jest dla nas bowiem szansą na promowanie rodzicielstwa zastępczego w kontekście praw dziecka, z pełną wiarą i przekonaniem , że warto i że da się, że miłość do dzieci w ludzkich sercach jest jak woda w kranie - jeśli tylko odkręcimy kurek to woda będzie płynąć niezależnie od tego ile szklanek nią napełnimy.

Projekt, który zgłosiliśmy do konkursu zakłada zorganizowanie kampanii społecznej na temat rodzicielstwa zastępczego w kontekście praw dziecka i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.  W jego ramach we współpracy i przy wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie zamierzamy zorganizować na terenie Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny piknik rodzinny podczas, którego obok licznych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych takich jak: warsztaty garncarstwa i decupage, animowane zabawy, pląsy, zgadywanki i kiermasz odzieży, będziemy mówić o prawach dziecka i rodzicielstwie zastępczy.

Po co o prawach dziecka? - aby uwrażliwić  lokalną społeczność na los każdego dziecka, z którym się styka, na jego autonomię, indywidualność i niepowtarzalność , które zasługują na szacunek i godne traktowanie,  takie jak w odniesieniu do każdego dorosłego człowieka, a nie tylko dziecka. Chcemy powtarzać tak długa jak to koniczne słowa Janusza Korczaka, że „nie ma dzieci są ludzie”.

A co ma z tym wspólnego rodzicielstwo zastępcze? - to właśnie z uwagi na lekceważenie i  naruszanie praw dziecka, wiele z nich nie może wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej i wtedy potrzebna jest rodzina zastępcza. Żadna nawet najlepsza placówka nie jest bowiem w stanie zapewnić dziecku tego co ma rodzina – bliskości, poczucia przynależności, stałości osób i miejsca, a przede wszystkim  rodzicielskiej miłości. Naszym celem jest szczera i otwarta rozmowa na temat tego co to jest rodzina zastępcza, czy to tylko forma zarabiania pieniędzy, czy życiowa, pasja, misja, a może konieczność ? Chcemy uwolnić rodzicielstwo zastępcze z narosłych mitów, krzywdzących przekonań, negatywnych kontekstów, w których często są pokazywane. Dlatego na naszym pikniku będzie można poznać i porozmawiać z rodzinami zastępczymi, zadać każde, nawet najtrudniejsze pytanie i przeczytać prawdziwe historie naszych rodzin, a przede wszystkim dowiedzieć się jak można zaangażować się w pomoc dzieciom, które nie mogą wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej. Wręczymy również nagrody i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych rodzin zastępczych. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z osobami, które są rodzinami zastępczymi pozwoli uaktywnić lokalną społeczność do działania na rzecz rozwoju tej formy pieczy zastępczej, chociażby poprzez życzliwe słowo i wsparcie dla tych, którzy podejmują się tego trudnego zadania.  

Okazją do promowania praw dziecka i rodzicielstwa zastępczego będzie nie tylko wyżej opisany Piknik, ale również cykl warsztatów i pogadanek dla rodziców i nauczycieli w placówkach szkolnych i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie .

Ważne jest dla nas również budowanie wśród dzieci świadomości przysługujących im praw, dlatego chcemy zaproponować dzieciom konkurs plastyczny w dowolnej technice pod hasłem „mam prawo”.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że nasz projekt zyskał uznanie organizatorów konkursu i otrzymał dofinansowanie, bez którego jego realizacji byłaby niemożliwa. Dziękujemy  i już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w Pikniku w dniu 22 września 2019 r. w godzinach od 12 do 16.00 na terenie Parafii w Teresinie. Wspólnie odkręćmy kurki naszych serc.

 

Do zobaczenia!

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy