Działania strażaków w czasie epidemii

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Działania strażaków w czasie epidemii Komunikaty sochaczew

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce został ogłoszony 13 marca 2020 roku. Od tego czasu strażacy (zarówno PSP jak i OSP) podejmowali na terenie powiatu sochaczewskiego 141 interwencji (stan na dzień 3 kwietnia 2020 roku).


Doszło do 83 pożarów, w tym 10 pożarów zabudowań, 1 pożar pojazdu mechanicznego, 72 pożary łąk, lasów, pozostałości roślinnych i śmieci. 52 interwencje dotyczyły innych miejscowych zagrożeń. Duża część tych działań związana była ściśle z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Odnotowano 6 alarmów fałszywych.


Charakterystyka działań strażaków w związku z COVID-19:


Przed Szpitalem Powiatowym w Sochaczewie rozstawiliśmy namiot pneumatyczny, stanowiący alternatywne miejsce oczekiwania pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Stan techniczny namiotu jest na bieżąco monitorowany. Pozostajemy w stałym kontakcie z władzami szpitala, w razie potrzeby jesteśmy w stanie zapewnić ogrzewanie namiotu.


We współpracy z ośrodkami pomocy społecznej dostarczamy posiłki osobom pozostającym w kwarantannie domowej, które nie są w stanie samodzielnie zorganizować sobie wyżywienia.


W ramach działalności informacyjnej docieramy do mieszkańców, przekazując podstawowe informacje dot. bezpiecznych zachowań i apelując o ostrożność. W lokalnych społecznościach działalność informacyjna realizowana jest głównie przez strażaków ochotników.


Stanowimy bezpośrednie zaplecze zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). W przypadku, gdy najbliższe ZRM są w trakcie interwencji, dysponowani jesteśmy do zdarzeń typowo medycznych, udzielając poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia ZRM. Tylko w czasie trwania epidemii podejmowaliśmy dwie takie interwencje. Zabezpieczamy również lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (również dwie interwencje w czasie epidemii).


Mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłości służby, wprowadzamy rozwiązania ograniczające kontakt pomiędzy strażakami z różnych zmian służbowych.


Pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami innych służb i inspekcji, a także władz samorządowych, wymieniając na bieżąco informacje istotne z punktu widzenia zagrożenia epidemicznego.


Podczas interwencji wymagających kontaktu z osobami postronnymi, w szczególności podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, strażacy korzystają ze środków ochrony indywidualnej w postaci maseczek z filtrem FFP, okularów i rękawiczek. Posiadamy też maseczki bawełniane wykonane i przekazane nam przez mieszkańców powiatu, za co serdecznie dziękujemy.

W przypadku kontaktu z osobą z podejrzeniem zakażenia,mamy do dyspozycji kombinezony ochronne, jak również sprzęt ochrony dróg oddechowych. Dlatego szczególnie ważne jest, by już podczas zgłoszenia (a później również na miejscu działań) informować strażaków o takim podejrzeniu, które może wynikać zarówno z występujących objawów (gorączka, kaszel, duszności), jak i wcześniejszego kontaktu z osobą zakażoną.


W czasie epidemii w sposób szczególny apelujemy o zaniechanie wypalania traw i pozostałości roślinnych. Pożary tego typy angażują znaczną ilość sił i środków, zwiększając ryzyko zakażenia. Opóźnia się również czas dojazdu do innych zdarzeń, gdzie może być zagrożone życie ludzkie.KP PSP Sochaczew

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy