Działania Wydziału Ruchu Drogowego

W ciągu dwóch ostatnich dni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mieli ręce pełne roboty, a to za sprawą działań, które przeprowadzili na drogach całego powiatu. Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, a także motocyklistów oraz sprawdzenie, jak kierowcy stosują się do zakazu zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, uprawnionych do parkowania w tych miejscach.
Pierwsze z działań pod nazwą „Dla Niepełnosprawnych” zostały przeprowadzone w dniu 05 października 2010 roku. Biorąc pod uwagę nowelizację prawa o ruchu drogowym i zaostrzenie kar za parkowanie pojazdów na miejscu wyznaczonym dla niepełnosprawnych, policjanci patrolowali ulice i sprawdzali czy dany pojazd parkujący na tzw. „kopercie” posiada odpowiednie uprawnienia do zajmowania tego miejsca.
Przypominamy, że pojazd, który nie będzie posiadał karty parkingowej zostanie usunięty na koszt właściciela, a kierowca otrzyma mandat karny w wysokości 500 złotych. W sytuacji, gdy usunięty pojazd nie zostanie odebrany przez właściciela, koszty dalszego postępowania również spadną na niego. W wyniku tego, ujawniono 3 przypadki parkowania pojazdów na miejscu dla osób niepełnosprawnych.
Policjanci zapowiadają twarde egzekwowanie przepisów, które są zawarte w prawie o ruchu drogowym. Nie będzie żadnych ustępstw!
Kolejnego dnia czyli 06 października, sochaczewska drogówka miała za zadanie sprawdzenie czy tzw. „niechronieni” przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mamy sezon jesienno – zimowy, ubieramy się w grubsze płaszcze, kurtki. Bardzo często wybieramy ciemne kolory, aby ewentualne zabrudzenia nie były bardzo widoczne. Nie poprawia to jednak widoczności na drodze. Dlatego bardzo często w tym okresie,gdzie pojawia się mgła, opady deszczu, szybko robi się ciemno, piesi stają się ofiarami na drodze.
Ważną rzeczą jest także przestrzegania przepisów. Dlatego policjanci sprawdzili czy piesi przechodzą przez ulicę w wyznaczonych miejscach, czy idą prawidłową stroną drogi. Zwrócono szczególną uwagę na dzieci, które na drodze nie powinny przebywać bez opiekuna.
Sprawdzono również stan techniczny i wyposażenie rowerów, którymi poruszają się mieszkańcy naszego powiatu. Jest bowiem przepis mówiący o tym w co powinien być wyposażony rower. Brak tego wyposażenia wyklucza rower z ruchu. Rower musi być wyposażony w:
- co najmniej jeden sprawny hamulec
- sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku
- oświetlenie białe (lub żółte selektywne) samodzielnie świecące do przodu
- oświetlenie czerwone samodzielnie świecące z tyłu
- oświetlenie czerwone odblaskowe z tyłu.
Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się używanie kasków ochronnych.
W przypadku motocyklistów sprawdzono uprawnienia i resztę wymaganych dokumentów dopuszczających motocykl do ruchu. Oczywiście w przypadku rowerzystów i motocyklistów policjanci badali także trzeźwość.
Tego dnia nałożono również kilka mandatów.

Mieszkańcy naszego powiatu muszą wiedzieć, że coraz częściej będą przeprowadzane podobne działania. Ma to na celu zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmniejszenia liczby wypadków drogowych i przypadków potrąceń pieszych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy