Dziękuję za Święto Niepodległości

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dziękuję za Święto Niepodległości Spotkania, jubileusze sochaczew

Jak co roku czciliśmy razem Narodowe Święto Niepodległości. Tylu imprez, spotkań, wydarzeń nie było w naszym mieście i okolicach od dawna. Zaczęło się w piątek w Bibliotece Miejskiej, sobota to porywający, niepodległościowy koncert w Szkole Muzycznej i poruszająca patriotyczna impreza w Iłowie, na której znów spotkałem Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską. Wspaniała, silna kobieta. Tak wiele przeszła przez ostatnie lata, a wciąż pogodna, dumna z tego, czego dokonał jej mąż, wielki patriota, Honorowy Obywatel Miasta Sochaczew, Prezydent Ryszard Kaczorowski. Dumna ze swego kraju, ze swych rodaków, dumna, że jest Polką.

W niedzielę Sochaczew od rana tętnił życiem. Ogólnopolskie Zawody Pływackie rozegrane na basenie „Orka” przejdą do historii nie tylko ze względu na frekwencję, wielkie zaangażowanie młodych ludzi, ale też ze względu na obecność Otylii Jędrzejczak. Mistrzyni świata, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, słowem wielka sława, ale niezwykle skromna i miła osoba. Chwaliła nasz basen, nasze zawody, obiecała, że jeszcze kiedyś do nas wróci.

Wierzę w to, bo rok temu obiecywał, że wróci do Sochaczewa Tomasz Gollob. I wrócił. Nasz mistrz świata na żużlu drugi raz z rzędu wziął udział w zawodach motocrossowych o Grand Prix Niepodległości im. Władysława Dudzińskiego, które od lat odbywają się na naszym torze właśnie 11 listopada. Być może nie wszyscy wiedzą, ale sochaczewskie zawody to największa w Polsce towarzyska impreza motocrossowa. Jej poziom sportowy i organizacyjny jest tak wysoki, że Klub Szarak otrzymał propozycję, by za rok w Sochaczewie odbył się ogólnopolski finał nowego cyklu organizowanego przez Polski Związek Motorowy, który ma zastąpić rywalizację o Puchar Polski.

Z toru motocrossowego już tylko krok na Plac Kościuszki. Ale nim zaczęły się oficjalne uroczystości złożyliśmy kwiaty na grobie Józefa Ignacego Garbolewskiego, pierwszego po odzyskaniu niepodległości starosty sochaczewskiego, Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew.

Wreszcie Plac Kościuszki. To znów było niezapomniane spotkanie. Setki mieszkańców, poczty sztandarowe szkół, kombatanci, rekonstruktorzy, Wojsko Polskie, harcerze, powiatowa straż pożarna i policja. Biało-czerwona na maszcie, którą tak jak w 1918 roku wciągnęli sochaczewscy strażacy. Odczyt historyczny Jakuba Wojewody, krótkie wystąpienia burmistrza i posła Macieja Małeckiego , a na koniec defilada. Tak w jednym zdaniu wyglądało to spotkanie, podczas którego zamanifestowaliśmy wspólnie nasze przywiązanie do barw narodowych, do Ojczyzny tej dużej, ale też tej małej, naszej, sochaczewskiej.

Tłumy na niepodległościowym koncercie Bogusława Morki, Cameraty Mazovii i gości dopełniły atmosferę z Placu Kościuszki, a Msza w intencji ojczyzny odprawiona przez księży Piotra i Zbigniewa Żądło, oraz nowego proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Boryszewie ks. dr Jacka Skrobisza była godnym ukoronowaniem naszych sochaczewskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.


Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniach do tego dnia, a raczej dni. Serdecznie dziękuję Tym, którzy zjawili się w Szkole Muzycznej, na basenie „Orka”, na torze motocrossowym, Placu Kościuszki i w kościele św. Wawrzyńca.
To były wspaniałe, wzruszające chwile.


Z wyrazami szacunku
Piotr Osiecki

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

sobiesiaksobiesiak
0
Panie Burmistrzu należą się Panu wielkie podziękowania za organizację obchodów święta niepodległości w Sochaczewie.  (2012-11-17 22:01)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Mam podobne odczucia. Należą się zasłużone gratulacje i podziękowania Wszystkim, którzy włączyli się i współorganizowali Święto Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej.
(2012-11-18 10:01)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy