DZIELNICA! - zapraszamy na bezpłatny pokaz filmowy

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: DZIELNICA! - zapraszamy na bezpłatny pokaz filmowy Film, fotografia sochaczew

21 listopada w Sochaczewskim Klubie Filmowym pokażemy film produkcji węgierskiej z 2004 roku, w reżyserii Arona Gaudera "DZIELNICA!" 

 

To film o dzieciakach pochodzących z dwóch rywalizujących gangów w dotkniętej biedą, multietnicznej dzielnicy w Budapeszcie. 

 

Ricsi Lakatos, nastoletni syn miejscowego cygańskiego bossa zakochuje się w Julice Csorbie, córce węgierskiego bossa dzielnicy. Po otrzymaniu rady od swego zrzędliwego dziadka - "Najpierw musisz zdobyć pieniądze. Kiedy zdobędziesz pieniądze, zdobędziesz władzę. Kiedy zdobędziesz władzę, zdobędziesz kobietę" - Ricsi decyduje, że jest to metoda na zdobycie ukochanej. Gromadzi więc wszystkie dzieciaki z obu gangów i przedstawia im genialny pomysł...

 

"Dzielnica!" to niekonwencjonalny film animowany skierowany do widzów dorosłych. Wywrotowy politycznie, zarówno pod kątem amerykańskiej polityki zagranicznej, jak i węgierskich polityków: zamazując im oczy, obsadza ich tym samym w roli kryminalistów (Przy czym należy pamiętać że powstał w 2004 roku kiedy na Węgrzech rządzili postkomuniści rozgrabiający to co jeszcze zostało; kraj wszedł do UE; Amerykanie szaleli w Iraku; Bin Laden nadal żył i się ukrywał).

 

Reżyser nie boi się także "zaangażować" do filmu prezydenta Busha, Papieża, Vladimira Putina czy Osamy bin Ladena w małych, drugoplanowych rólkach. 

 

Skojarzenia z South Parkiem nasuwają się automatycznie, dawka bezlitosnej satyry i skandalu obyczajowego jest podobna. 

 

Dzielnica! zachowuje jednak przy tym typowo europejski punkt widzenia, przesycony lokalną kulturą i problematyką. 


Znajdziemy tu parę mądrości życiowych rodem z filmów Pasikowskiego. Specyficzna atmosfera filmu dużo zawdzięcza również muzyce - węgierski hip-hop znakomicie koresponduje nie tylko z postaciami i wydarzeniami przedstawionymi w filmie, ale również z jego dynamiką i sposobem animacji.

 

 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy