Dzień Cichociemnych za nami

/ 1 komentarzy / 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dzień Cichociemnych za nami Historia i tradycja sochaczew
+7

Wydarzeniem w „Roku dla Niepodległej” był „Dzień Cichociemnych Brzozów Stary 2018”. Upamiętnianie działalności tej formacji wojska polskiego na terenie gminy Iłów wiąże się z jej wojenną historią. Zrzut ekipy „Jacket” na las Paulinka – Wszeliwy, który odbył się w grudniu 1941 roku zapisał się bowiem nie tylko na kartach historii tej gminy, ale także w świadomości jej mieszkańców.

Obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania niepodległości stała się okazją by powrócić do tamtych wydarzeń. Okupacja Polski podczas drugiej wojny światowej przypomina bowiem, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba ją stale zdobywać na nowo. Pamiętając o tym, organizatorzy wydarzenia zaprosili lokalną społeczność na obchody rocznicowe, które odbyły się 27 maja na skwerze im. Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Część patriotyczna uroczystości prowadzona była przez Wojsko Polskie z 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. W ramach tej części odbyła się Msza Św. w miejscowym kościele, przemarsz uczestników pod obelisk upamiętniający Cichociemnych, a następnie okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci i salwa honorowa. Delegacje władz samorządowych, wielu instytucji, organizacji i środowisk patriotycznych złożyły wiązanki kwiatów.

W drugiej części wydarzenia odbyły się inscenizacje, których celem było odtworzenie wydarzeń z udziałem ekipy „Jacket”. Nastąpił zrzut spadochroniarzy i pokaz walki Cichociemnych z Niemcami. Organizatorem widowiskowych, bardzo precyzyjnych skoków (z wysokości 200 m.) był Klub Spadochronowy Sił Specjalnych Związku Polskich Spadochroniarzy. Drugą inscenizację przygotowały sekcja rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Historycznego im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ” w Płocku i Grupa Rekonstrukcyjno - Filmowa „Bemowo” z Warszawy.

To jednak nie koniec atrakcji, które zapewnił organizator wydarzenia. W programie ujęto także pokaz współczesnego wyszkolenia bojowego i walki wręcz w wykonaniu młodzieży z I L.O im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Elementem kończącym uroczystość, jednak bardzo widowiskowym był koncert w wykonaniu orkiestry szkockiej „Pipes & Drums” pod przewodnictwem Tomasza Ujmy. Podkreślenia wymaga, że to jedyna w Polsce orkiestra wykonująca tradycyjną szkocka muzykę na wielkich dudach szkockich.

Uroczystość należy zaliczyć do wydarzeń spektakularnych, bowiem suma atrakcji, które były udziałem uczestników nie ma jak dotąd porównania z innymi, podobnymi obchodami rocznicowymi. Żywa lekcja historii, która odbyła się w trakcie tego wydarzenia świadczy o jego wyjątkowości, tym bardziej, że okolicznościowe inscenizacje odtwarzające wydarzenia z udziałem ekipy „Jacket” były zrealizowano wyłącznie w programie „Dnia Cichociemnych – Brzozów Stary” .

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa „Cichociemni na Wschodzie” prof. Jerzego Heyke - syna Cichociemnego oraz stoiska: wojskowe, muzealne i samorządowe, koła łowieckiego „Żbik”, ZPS i Liceum wojskowego w Płocku. Wydarzenie promował Biuletyn Informacyjny Gminy Iłów – numer specjalny „Dzień Cichociemnych Brzozów Stary 2018”. Organizatorami były: gmina Iłów i SP w Brzozowie Starym. Sponsorzy: Fundacja Orlen, Fundacja Grupy PERN. Nad przygotowaniem uroczystości pracował komitet organizacyjny pod kierownictwem dyr. Andrzeja Grabarka z udziałem przedstawicieli partnerów wydarzenia:

38 Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej

Związek Polskich Spadochroniarzy

Klub Spadochronowy Sił Specjalnych

I L.O im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku

Płockie Środowisko Patriotyczne

Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku",

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie

 

 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

4Dziadek4Dziadek
0
Trochę szkoda, że w uroczystości w żaden sposób nie były zaangażowane dzieci ze szkoły podstawowej im. AK Cichociemnych w Brzozowie Starym. Impreza na miejscu a ani szkoła ani przedszkola nie przygotowaly żadnego przedstawenia. (2018-06-07 07:44)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy