Dzień Edukacji Narodowej

Zdjęcia i foto: Dzień Edukacji Narodowej Imprezy cykliczne sochaczew

Na auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie w dniu 13.10.2016 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej dyrektorzy i nauczyciele wszystkich gminnych placówek oświatowych; rolę gospodarza pełnił wójt gminy. W programie uroczystości znalazły się: skecz i piosenki w wykonaniu ubiegłorocznych absolwentów gimnazjum, występ zespołu „Iłowiacy” oraz  poczęstunek.

Święto organizowane co roku przez lokalne władze było okazją do wyrażenia wdzięczności za pracę pedagogów, która w środowiskach wiejskich ma szczególny wymiar. Szkoły wiejskie pełnią bowiem wiele ról. Poza funkcją edukacyjną i wychowawczą stanowią one miejsca wydarzeń kulturalnych, sportowych, patriotycznych, rozrywkowych i innych. Są to ośrodki życia wiejskiego, których oferta skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym, ale i dorosłej części środowiska wiejskiego. Taką rolę pełni m.in. gimnazjum w Iłowie, które gromadzi społeczność gminy na takich wydarzeniach jak: koncerty, uroczystości patriotyczne czy choćby zbliżający się Dzień Papieski, który odbywa się tu niezmiennie z okazji przypadającego w październiku Dnia Patrona szkoły. W tym roku wieczornica, na którą dyrektor gimnazjum zaprosił mieszkańców Iłowa i okolic odbędzie się w dniu 21 października o godzinie. 17.00

W tym kontekście zapowiadana likwidacja gimnazjów nie jest oceniana przez tutejszy samorząd jako korzystna. Do tego tematu odniósł się wójt gminy, który podczas obchodów Dnia Nauczyciela powiedział m. im, że zmiany w oświacie, której prowadzenie należy do zadań własnych gmin, nie są z nimi konsultowane. Zdaniem samorządowców likwidacja gimnazjów (w formule tzw. wygaszania), spowoduje zaprzepaszczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół. Gminy wydatkowały bowiem duże środki na ich utworzenie i funkcjonowanie. Teraz paradoksalnie przyjdzie im ponieść koszty ich wygaszenia. Przeciwko likwidacji gimnazjów przemawia też brak poważnych argumentów za tą zmianą. Mówi się enigmatycznie, że gimnazja nie wyrównały szans edukacyjnych. Tymczasem nie jest to prawdą, jeśli chodzi o środowiska wiejskie. W świadomości mieszkańców wsi, u których obserwuje się wzrost aspiracji kulturalno-edukacyjnych szkoła wiejska jest często ostatnim bastionem realizacji tych potrzeb. Nie bez racji jest zatem wójt gminy, który stwierdził, że: oświata wiejska zubożeje.

Dzień Nauczyciela tradycyjnie był też okazją do wręczenia pedagogom i pozostałym pracownikom  szkół nagród za ich pracę w roku szkolnym 2015/2016. Nagrodę wójta otrzymali: Leokadia Brzozowska, Andrzej Grabarek, Agnieszka Banaszek, Grażyna Błaszczyk, Małgorzata Orzeszek, Martyna Załuga.

J.K

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy