Dzień Niepodległości 11 listopada 2010 r. w Sochaczewie- relacja. - 15.11.2010

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Dzień Niepodległości 11 listopada 2010 r. w Sochaczewie- relacja. - 15.11.2010 Historia i tradycja sochaczew

Zgodnie z zapowiedzią 11 listopada 2010 r., w Sochaczewie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Na zaproszenie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, do naszego miasta przyjechało prawie stu rekonstruktorów, odtwarzających Wojsko Polskie z okresu wojen i walk w roku 1920, 1939 i 1945 , a także Policja Państwowa z okresu międzywojennego.

W Sochaczewie pojawiły sie następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej:

- Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej II/ 18PP z Sochaczewa
- Ochotnicza Legia Kobiet -Mława.
- GRH pionierów 40 PP- Żyrardów, Warszawa
- patrol konny 14 DH
- sekcja kolarzy 14 PUł Jałowieckich- Sochaczew, Młodzieszyn
-Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „AA7”- Nowy Dwór, Sochaczew, Warszawa
-GRH Kampinos- Nowy Dwór
- Policja granatowa- Klub Kolekcjonerów Policyjnych- Warszawa

Kolumnę zamykały pojazdy pancerne Peugeot i samochód pancerny Wz. 34, ktore zaprezentowała Fundacja Wojskowości Polskiej – Teresin, Warszawa.
W uroczystościach uczestniczyła także kompania Wojska Polskiego z jednostki wojskowej w Bielicach oraz poczet sztandarowy środowiska kombatantów ZBOWiD Sochaczew.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Traugutta gdzie
na grobie dowódcy II/18PP , poległego w obronie Sochaczewa w 1939 r., majora Feliksa Kozubowskiego, delegacje GRH wraz z burmistrzem Bogumiłem Czubackim i Jerzym Żelichowskim, złożyły wiązanki.
Następnie pododdziały uformowały się w kolumnę marszową i przemaszerowały na plac Kościuszki. Tam przy dźwiękach werbli na maszt podniesiona została flaga państwowa.

Do podniesienia flagi państwowej, poczet w składzie : Arkadiusz Okórowski, Miłosz Grochowski, Damian Jaczewski wystawiła sochaczewska MGRH II/18 pp.

Następnie kolumna przemieściła się pod kościół św. Wawrzyńca aby wysłuchać przemówienia okolicznościowego pana burmistrza Sochaczewa- Bogumiła Czubackiego.

Burmistrz mówił między innymi do zgromadzonych :

Wspominamy dziś szczególny rozdział w historii naszego narodu. 92 lata temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli odrodziła się Polska. (…)
Na odrodzenie suwerennej Polski, (…) patriotyzm narodu polskiego. Patriotyzm, pielęgnowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie przez ponad wiek niewoli, patriotyzm jako umiłowanie ojczyzny wyrażające się w kultywowaniu języka, kultury, tradycji oraz wiary.(…)
Na bitewnych polach Europy i świata, na polach klęski i chwały oręża polskiego, wyrosła nowa, II Rzeczpospolita. Stworzyli ją ludzie, dla których największą wartością była Ojczyzna. Dla wielu z nich, małą ojczyzną był Sochaczew, dramatycznie doświadczony, poprzez tak liczne, przetaczające się przez niego działania wojenne. (…)

Dziś my, sochaczewianie, generacja Polaków żyjąca w niepodległym , demokratycznym kraju, obdarowani wolnością , wywalczoną przez minione pokolenia, zobowiązani jesteśmy do zachowania pamięci i składamy hołd wszystkim bohaterom - żołnierzom i cywilom, którzy ją dla nas wywalczyli.

Owocem ich determinacji i poświecenia jest niepodległa dziś Rzeczpospolita Polska.


Przy tej okazji nie zabrakło także odczytu-rysu historycznego dotyczącego dziejów odzyskania niepodległości w Sochaczewie. Odczyt ten wygłosił asystent Muzeum ZSiPBnB -Jakub Wojewoda.

Po przemówieniach w imieniu sochaczewian i Rady Miasta, wiązankę pod figurą Chrystusa, w asyście MGRH II/18 pp., złożył burmistrz B. Czubacki i J. Żelichowski

Na koniec uroczystości, ku pamięci wszystkich tych którzy oddali życie w walce o niepodległość Ojczyzny, zagrzmiała salwa honorowa, wykonana przez Kompanię Reprezentacyjną Jednostki WP w Bielicach.

O godzinie 18.00 była możliwość udziału w uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny.

W obchodach wzięło udział około 1000 mieszkańców Sochaczewa, należy pokładać nadzieje, iż Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, odbywać się będzie podobnie w naszym mieście co roku.

Organizatorami uroczystości byli:

-Urząd Miasta Sochaczew
- Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 pp- komenda defilady, organizator wykonawczy.
- Fundacja „Polonia Militaris”
-Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Współorganizatorzy :

-Fundacja Wojskowości Polskiej
-Portal Historii Ożywionej www.dobroni.pl
- Sochaczewska Szkoła Samby „ L’ombelico del Mondo”.
- Parafia św. Wawrzyńca w Sochaczewie
- Restauracja „Chabrowy Dworek”

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim grupom rekonstrukcji za wspaniałe widowisko historyczne oraz zespołowi Sochaczewska Szkoła Samby „ L’ombelico del Mondo” za właściwe ubarwienie muzyczne imprezy. Dziekujemy też Restauracji „Chabrowy Dworek” za poczęstunek.

Szczególne zaś podziękowania należą się - p. komisarzowi P. Dubieleckiemu i wszystkim sochaczewskim policjantom , którzy zorganizowali ruch dla uczestników defilady i uroczystości w tym dniu.


foto: www.profx.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

Abteilung7Abteilung7
0
Tekst został skopiowany ze strony http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,11-listopada-obchody-swieta-niepodleglosci-w-sochaczewie,5719 bez podania źródła i autora. To bardzo nieelegancka praktyka...
(2010-11-15 12:31)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy