Zaloguj się do konta

Dzień Patrona oddziałów gimnazjalnych

Gmina Iłów
2017-10-22
Edukacja

Po raz przedostatni uczniowie oddziałów gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej w Iłowie obchodzili Dzień Patrona – Jana Pawła II. Aktualnie w placówce zostały bowiem dwa oddziały gimnazjalne (klasy II i III). Ich uczniowie, nadal mają swojego patrona, którego Święto zgodnie ze statutem placówki obchodzone jest w pierwszy piątek przypadający po 16 października - na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

W tym roku uroczystość z tej okazji odbyła się 20 października - 39 lat po wyborze Polaka na papieża. Jest to jubileusz związany z pontyfikatem patrona tutejszych gimnazjalistów - człowieka wyjątkowego nie tylko dla Polaków, ale także wszystkich wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Odzwierciedleniem powszechnego uznania dla Jana Pawła II są słowa „Santo Subito – Natychmiast Święty”. Tak bowiem w dniu 8 kwietnia 2005 r. podczas uroczystości pogrzebowych wołał 300 - tysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra w Watykanie.

Ten szczególny dzień związany z patronem uczczono na auli Jana Pawła II SP w Iłowie. Można się domyślać, że o nadanie auli tego imienia zadbała dyrekcja gimnazjum, by mimo jego likwidacji, pamięć o patronie zachowała się w sercach i umysłach kolejnych roczników uczniów, którzy w murach tej szkoły będą odbywać naukę.

Program tegorocznej edycji Święta był realizowany według tradycyjnego harmonogramu, znanego z lat ubiegłych. Msza Św. w tutejszym kościele, przemarsz do szkoły, przemówienie dyrektora placówki, które nawiązywało do osoby patrona i jego znaczenia w życiu szkoły – to stałe elementy uroczystości. Nowością było natomiast podsumowanie działalności gimnazjum, którego dokonała b. wice dyrektor placówki.

Szkołę ukończyło 1389 absolwentów. To uczniowie i absolwenci są dumą szkoły. Śledzimy ich losy, cieszymy się z ich sukcesów. Idźmy naprzód z nadzieją i wymagajmy od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali – mówiła do osób zgromadzonych na auli Bożena Józwik.

W dalszej kolejności zaproszeni goście prezentowali twórczość własną nawiązującą do patrona oddziałów gimnazjalnych, dokonano podsumowania konkursów o Janie Pawle II. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli program artystyczny w wykonaniu gimnazjalistów.

Występ młodzieży zachowany był w konwencji inscenizacji opartej na rozmowach o Wielkim Polaku, utrzymanych jednak dość swobodnie, bo w klimacie kawiarnianym. Mówiono zarówno o drobnych wydarzeniach z życia Karola Wojtyły poprzedzających jego pontyfikat, o jego pasjach, nieustającym poczuciu humoru, jaki i Jego papieskiej, niestrudzonej aktywności, modlitwie i wielu i innych aspektach życia i działalności.

Program wzbogacały pieśni w wykonaniu chóru szkolnego oraz młodych solistek. Poruszające było wykonanie utworu „Wieża modlitwy”. To przepiękna pieśń, godna zakończenia uroczystości, choć nie sposób nie wspomnieć o tradycyjnej, ulubionej przez papieża Polaka „Barce”, która jako stały element Święta wybrzmiała na jego zakończenie.  

Dodać należy, że uroczystości towarzyszyła wystawa prac Zbigniewa Sykurskiego nawiązujących do osoby Jana Pawła II oraz wystawy tematyczne wykonane przez uczniów. Korzystając z okazji społeczność szkoły pożegnała uroczyście Elżbietę Kopkę pełniącą przez wiele lat funkcję pedagoga szkolnego gimnazjum, a obecnie dyrektora SP w Giżycach. 

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc