DZIKI

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: DZIKI Film, fotografia sochaczew

W pierwszą sobotę października, 7 dnia tegoż miesiąca Sochaczewski Klub Filmowy pokaże film, który już od dawna jest kultowym – „Dziki” z 1953 roku w reżyserii László Benedeka z niezapomnianą rolą Marlona Brando. Scenariusz filmu oparto na książce Franka Rooneya, która z kolei odnosiła się do prawdziwych wydarzeń.

W roku 1947 cztery tysiące młodych ludzi na motorach opanowało i zdewastowało kalifornijskie miasteczko Hollister. W filmie inwazja motocyklistów wygląda skromniej. Bohaterem jest charyzmatyczny Johnny, który przewodzi włóczącej się po autostradach grupie motocyklistów pod nazwą Black Rebels. Ubrany w skórzaną kurtkę chłopak mieszkańcom małego spokojnego miasteczka które odwiedza wydaje się przybyszem z piekła rodem.

Los chce, że zakochuje się w Kathie (Mary Murphy), dziewczynie "z dobrego domu", a na dodatek córce miejscowego policjanta. Johnny chce odżegnać się od przeszłości, ale na przeszkodzie staje mu psychopatyczny rywal Chino (Lee Marvin), a także wrogość i uprzedzenia mieszkańców miasteczka. 

"Dziki" spędzał sen z powiek autorytetom i wychowawcom. W Wielkiej Brytanii zakazany do 1968 roku przez ów wywrotowy element w osobie młodego gniewnego granego przez Brando. Aktor, który prywatnie utożsamiał się ze wszystkimi możliwymi buntownikami i wystąpił w filmie na swoim własnym motocyklu, wniósł do "Dzikiego" niepokojący powiew anarchii, który zapowiadał już młodzieżową rewoltę lat 60. Osoba rzucającego wyzwanie mieszczańskiemu społeczeństwu, wrażliwego, a jednocześnie agresywnego i nieobliczalnego Johnnego stała się ikoną buntowników bez powodu lat 50.


Film zostanie pokazany w stoi św. Dominika. Trwa 80 minut. Zapraszamy na godz. 17.00. Wejście jest darmowe. Polecamy zabrać ze sobą ciepłe okrycie wierzchnie.

Do zobaczenia!

Ps. Daty kolejnych filmów w SKF: 14 i 21 październik. 

 

 

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy