e-Sochaczew.pl EXTRA – opinie

/ 21 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: e-Sochaczew.pl EXTRA – opinie Słowo pisane sochaczew

W czwartek, 14 marca światło dzienne ujrzał pierwszy numer darmowej gazety „e-Sochaczew.pl EXTRA”. To jedyny taki tytuł w naszym mieście – otwarty na różne myśli i poglądy, prezentujący lokalne problemy i najważniejsze wydarzenia z życia naszej społeczności. Gazetę otrzymają Państwo bezpłatnie w różnych punktach na terenie miasta i powiatu – sklepach, przychodniach, bankach, kawiarniach, a także  instytucjach użyteczności publicznej.

Sprawdź, gdzie otrzymasz gazetę e-Sochaczew.pl EXTRA


Zapraszamy do lektury wypowiedzi twórców "e-Sochaczew.pl EXTRA", z których dowiedzą się Państwo więcej na temat naszego projektu.

 


Marcin Ryński

Gazeta e -Sochaczew.pl, którą Państwo trzymacie teraz w rękach, jest wyrazem zmian, nowego kierunku działania naszego Stowarzyszenia. Misja i dotychczasowe cele e -Sochaczew.pl, wpisane zresztą w samą nazwę naszej organizacji – czyli upowszechnianie nowych technologii, tracą już dziś mocno na znaczeniu. W dobie szerokopasmowego Internetu, Facebooka i innych nowinek technicznych ze spokojem możemy zameldować mieszkańcom Sochaczewa, że „zadanie zostało wykonane”, a pierwotna misja e -Sochaczew.pl została przez nas wypełniona w stu procentach. Nowa sytuacja, z jaką dziś mamy do czynienia, pociąga za sobą konieczność zmian, zarówno redefinicji naszych celów, jak i sposobu działania.

Jako lokalne Stowarzyszenie staramy się wnosić w życie Sochaczewa nowe idee, pozytywnie zaskakiwać świeżością i atrakcyjnością naszych projektów. Zawsze jednak dbamy o to, aby nasze inicjatywy wnosiły istotne wartości społeczne – umacniały więzi, zachęcały do aktywności oraz budowały tak potrzebny Polsce kapitał społeczny. Gazeta e -Sochaczew.pl EXTRA to wyjście na przeciw aktualnym oczekiwaniom społecznym i reakcja na bieżącą sytuację na rynku mediów w Sochaczewie. Nie da się ukryć, iż lokalne media mają do wypełniania bardzo ważną misję społeczną – na tym obszarze chcemy się skupić. Przenosząc przyjazną i sprawdzoną przez tyle lat formułę portalu e -Sochaczew.pl w drukowany wymiar – tworzymy zupełnie nowy produkt medialny, którego siłę stanowią aktywni internauci, komentujący  wiadomości i piszący na forum. Każda opinia, post, komentarz może teraz zostać utrwalona na papierze.

Dziś także stawiamy grubą kreskę, wyraźnie oddzielamy dotychczasową koncyliacyjną działalność Stowarzyszenia od nowo powstałej gazety, która – jeśli ma odnieść sukces, musi kierować się innymi zasadami niż Stowarzyszenie do spraw promocji Internetu. Gazeta powinna być wyraźna i odważna, nie bać się ryzyka podejmowania trudnych i niewygodnych tematów. W tym celu powołaliśmy do życia Fundację e -Sochaczew.pl, która będzie realizować nasze nowe cele w obszarze mediów. Nowe cele, nowa formuła, i do tego nowy Zespół. Kluczową rolę w Fundacji e -Sochaczew.pl i nowej gazecie będzie pełnić Pani Monika Figut (prezes Fundacji), która od stycznia 2013 z sukcesem buduje nowy wizerunek e -Sochaczew. pl.

Istotnym elementem zmian jest również nasza aktualna siedziba – Hufiec ZHP przy ul. H. Sawickiej – który dla mnie, instruktora harcerskiego, zawsze pełnił ważną rolę. Zamierzamy wokół młodego środowiska sochaczewskich harcerzy budować wolny i otwarty ośrodek społeczno -kulturowej aktywności obywatelskiej. Gazeta e-Sochaczew.pl nie jest inicjatywą wyborczą.

Nowa gazeta e-Sochaczew.pl nie jest projektem wyborczym.

 

Sebastian Piątkowski

Dlaczego właśnie gazeta? Takie pytanie zadają nam znajomi, sympatycy portalu e-Sochaczew.pl. Życie toczy się tu w bardzo szybkim tempie, wśród strumienia informacji trudno odnaleźć czasem zaledwie wczorajsze sprawy.

W ciągu miesiąca użytkownicy portalu „zasysają” prawie terabajt danych w formie tekstu i zdjęć. W dobie natłoku informacji zauważyliśmy potrzebę zatrzymania w czasie pewnych spraw – potrzebę spojrzenia na nie z innej perspektywy, a przede wszystkim spojrzenia na nie spokojnie, bez obawy, że zaraz „przysypią” je nowe informacje. Równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że są osoby, które nie korzystają często z Internetu, a chciałyby, mimo wszystko, wiedzieć, co się dzieje. Teraz będą miały szansę to nadrobić.

Nasz nowy projekt w postaci gazety jest nierozerwalnie związany z portalem e-Sochaczew.pl, zarówno pod względem technicznym, jaki i logicznym. Projekt ten współtworzą z nami instytucje, które zaprosiliśmy do współpracy na przestrzeni ostatnich lat. Niedawno udało nam się ulepszyć i rozbudować narzędzia, których używają nasi partnerzy, by publikować swoją treść­ i docierać do tysięcy mieszkańców. Teraz dostają możliwość dotarcia do Państwa również poprzez druk.

Portal  nadal pozostaje naszą wiodącą i bazową usługą. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli rozszerzyć go o relacje video. Większy nacisk położymy również na usługi mobilne. A co dalej? Mamy jeszcze trochę pomysłów, ale o tym już innym razem.

Życzymy Państwu miłej lektury!

 

Monika Figut

Odwracamy kota ogonem

Odwracamy kota ogonem, bo stajemy frontem do medialnych tendencji wokół. W czasie gdy wszyscy przechodzą z papierowych czasopism do Internetu, my dopełniamy portal gazetą.

Odwracamy kota ogonem, bo wbrew politycznemu zaangażowaniu mediów drukowanych, tak w skali lokalnej, jak ogólnopolskiej, zdecydowaliśmy się na język poglądowego i politycznego pluralizmu, na niezależny przekaz.

Odwracamy kota ogonem, bo chociaż wszyscy uważają, że gazet w Sochaczewie jest aż nadto, my dokładamy jeszcze jedną.

Odwracamy kota ogonem, bo idziemy pod prąd destrukcyjnego przekazu dominującego na rynku medialnym, wydając czasopismo pozytywne. Dostrzegając problemy i kontrowersje, chcemy budować, nie niszczyć.

Odwracamy kota ogonem, bo mimo powszechnej opinii, że „darmowe” oznacza byle jakie, oferujemy Czytelnikom bezpłatne czasopismo na możliwie najwyższym poziomie. Za darmo, by było dostępne dla wszystkich.

Nasze odwracanie kota ogonem ma sens, jesteśmy nawet przekonani, że kot nasz, stając tyłem, w rzeczywistości robi duży krok naprzód, wyprzedzając pozostałe koty.

Kiedy Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl uruchamiało swój portal, społecznościowe strony internetowe w Polsce dopiero się rodziły, dziś stanowią najsilniejszą formę medialnej integracji.

e-Sochaczew.pl, spełniając swoją misję ukrytą w nazwie Stowarzyszenia Upowszechniania Nowych Technologii i Rozwoju Społeczności Lokalnych, jest obecnie największą i najpopularniejszą lokalną platformą internetową, ale nie byłoby nią, gdyby nie mieszkańcy, instytucje, organizacje, nie Wy wszyscy, którzy przyjmując otwartość formuły, publikujecie informacje o tym, co robicie dla ziemi sochaczewskiej i o tym, co o niej myślicie, którzy komentujecie, dyskutujecie, zapraszacie, podsumowujecie, a nawet zamieszczacie ogłoszenia.

Portal e-Sochaczew.pl jako społecznościowy jest portalem nas wszystkich i taki ma być jego owoc - gazeta. Nasz kot wyprzedza czas, bo oferuje mieszkańcom powiatu sochaczewskiego GAZETĘ SPOŁECZNĄ.

Postanowiliśmy odwrócić kota ogonem, by dotrzeć z bogactwem treści publikowanych przez Was na portalu e-Sochaczew.pl do Tych, którzy z sieci nie korzystają, a nadal jest ich wielu. By zatrzymać w czasie wartościowe działania, postawy i poglądy skazane przez specyfikę Internetu na ulotność. By, publikując informacje i komentarze pochodzące bezpośrednio od mieszkańców, pozwolić im kreować sochaczewską rzeczywistość.

 

Zachęcamy Państwa do zgłaszania nam wszelkich uwag i sugestii  dotyczących gazety "e-Sochaczew.pl EXTRA" w formie komentarzy pod tekstem. Państwa opinie będą dla nas cenną wskazówką przy dalszym tworzeniu gazety. Przypomnijmy,  że kolejny numer już za dwa tygodnie, 28 marca.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (21)

wandziawandzia
0
Widziałam, widziałam i gratuluję twórcom. Gazeta mięsista, dużo treści, ładnie złożona i wydrukowana. Jestem pod wrażeniem, naprawdę. Więcej napiszę, jak wszystko przeczytam... (2013-03-14 10:46)
nikifor803nikifor803
0
Gazeta super , od dzisiaj przestaje kupować inne , bo tam ostatnio nic ciekawego. (2013-03-14 11:27)
olasolas
0
Pytałam o gazetę w szpitalu, ale już jej nie mają. Wiecie może gdzie jeszcze można ją dostać? (2013-03-14 12:50)
stefekstefek
0
Rozeszła się na pniu. Słyszałem, że jeszcze w LUX-ie w Trojanowie jest. Może w UM. (2013-03-14 13:50)
robroyrobroy
0
śwagier mnie zatelefonił z Szikago- u nich jest i  przesłał mnie skan ,proste
(2013-03-14 17:41)
maczetaostramaczetaostra
0
Gazeta niespotykana , dużo wiadomości , dobre ogłoszenia . Martwi mnie tylko jedno , ile teraz do ziemi sochaczewskiej dołożyć będzie musiał osiecki aby ziemia jako jego gazeta propagandowa istniała . A to są pieniądze z naszych podatków które musimy jako haracz płacić osieckiemu , tzn do urzędu.  Czy przy takiej gazecie jaka się ukazała celowe jest utrzymywanie ziemi sochaczewskiej , niech każdy obywatel sam da sobie odpowiedź . Jeżeli jednak osiecki zostawi tą gazetę , która będzie utrzymywana z naszych pieniędzy to znak , że utrzymuje ją jako swoją twarz. panie osiecki tak postępując , dając lekką ręką pieniądze na gazetę , a nie chociażby na zupę dla najbiedniejszych dzieci , musi pan pożegnać się ze stanowiskiem burmistrza , bo po co Nam taki osiecki . (2013-03-14 19:10)
robroyrobroy
0
darmowe gazetki utrzymują się z ogłoszeń,na koszt ma wpływ słabej jakości papier i tusz,zamknijcie oczy i weźcie do ręki jakieś darmowe "Metro",szorstki papier i smród tuszu czwartej jakości
(2013-03-14 19:24)
maczetaostramaczetaostra
0
robroy
Z ogłoszeń utrzymują się także polsat i tvn i tym podobne , skończywszy na echu i expresie . Co do drugiego wątku to ja czytam a nie wącham . (2013-03-14 19:35)
IrekisIrekis
0

FAJNE !!!


POZDRAWIAM REDAKCJĘ Irek

(2013-03-14 20:17)
robroyrobroy
0
do "maczetaostra",chciałem zwrócić uwagą że darmowe gazetki obniżają koszty stosując materiały gorszej jakości,tańsze,kiedyś w Warszawie na skrzyżowaniu dostałem  prze okno "Metro" rzuciłem na fotel i kiedy zabrałem kumpla który na mnie czekał stwierdził że coś u mnie w wozie śmierdzi,a to była ta gazetka,nie twierdzę że nasz jest taka-(jeszcze jej nie mam)

(2013-03-14 20:27)
MasłowskiMasłowski
0
Przyznam, że pierwszy numer zrobił na mnie duże wrażenie.To zupełnie coś innego. Nie ma tu jadu, walki z wiatrakami. Normalna prasa. Brawo! (2013-03-14 21:41)
kamilgkamilg
0
maczetaostra, Twoje pytanie o dodatkowe koszty dla Ziemi, to jedno, a drugie to pytanie o reakcję naszego burmistrza? Szykuje się chyba  wojna, bo przecież ZS jest gazetą UM. I nie chodzi tu tylko o właściciela, ale i zawartość gazety, która zwłaszcza w ostatnich miesiącach jest nachalną propagandą. Zresztą w ogóle nie rozumiem obecnego modelu - przecież Ziemia jest na e-Sochaczew, publikuje newsy, więc jak ma to się to do nowej gazety? Przecież to ich konkurencja? (2013-03-15 10:04)
MarcinMarcin
0


Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pierwszych opinii,

tych pozytywnych, ale także i uwag krytycznych.Analizujemy właśnie pierwszy numer

i już planujemy wdrożenie kilku poprawek,
– dlatego wszystkie Wasze opinie będą dla nas bezcenne …Co warto poprawić,

czego zabrakło w pierwszym numerze,

a czego było za dużo?

Jak oceniacie system dystrybucji?

 


Serdecznie Zapraszam do dyskusji na ten temat ...

(2013-03-15 10:34)
GąsiorGąsior
0
Jest dobrze, ale są pewne mankamenty, z którymi nowa gazeta musi się zmierzyć. Materiał zdjęciowy - za mało wydarzeń, za dużo głów. Gazeta, będąca połączeniem życia w Interncie i na papierze mogłaby w tym obszarze skorzystać ze zdjęć zamieszczanych na portalu i jakoś włączyć w to czytelników - sochaczewian. Póki co niewielki wachlarz gatunków. W mojej ocenie papierowa gazeta powinna mieć klasyczny reportaż, jakieś lokalne dziennikarstwo śledcze (na naszą miarę), felieton. A przede wszystkim bezwzględnie powinna się pojawić publicystyka. Póki co praktycznie nieobecna. No i kalsyczne gazetowe żarty, rysunki satyryczne itp. Mamy tylu zdolnych sochaczewian, warto podjąć działania, żeby włączyć ich w tworzenie takich materiółów. Mam świadomość, że to pierwszy numer i wszystko jeszcze nie mogło się zmieścić, ale skoro stawiacie na coś nieco old fashioned (w stosunku do Internetu), to powinno być coś w starym stylu.   (2013-03-15 11:24)
luciferatuluciferatu
0
Witam serdecznie,
Już po lekturze nowej gazety i w zasadzie mam takie same spostrzeżenia jak Andrzej. Ale rozumiem, że tym pierwszym numerem chcecie się przedstawić, ukłonić i powiedzieć: OTO JESTEŚMY!!! Liczę, że następny numer będzie zawierał też mimo wszystko artykuły, które nie  pojawiły się w wydaniu internetowym, były specjalnie napisane do gazety. Tak, jak Andrzej napisał: więcej felietonów i prac lokalnych twórców. Bardzo dobrze, że nie bawicie się w politykę i obyście tego "Kota ogonem" obracali jak najczęściej!!! (2013-03-15 13:26)
PtroPtro
0
no całkiem nieźle, trzyma się to "kupy" . Miejmy nadzieje, że nie spoczniecie na laurach i z kazdym numerem będzie tylko lepiej :)

Andrzeju, plikusie czekają na Twoje felietony!:D

Pozdr
Ptro
(2013-03-15 18:54)
MasłowskiMasłowski
0
I tu się zgadzam:  A przede wszystkim bezwzględnie powinna się pojawić publicystyka. Póki co praktycznie nieobecna. Warto o tym pomyśleć. (2013-03-15 20:35)
kopernikkopernik
0
bardzo profesjonalna gazeta -wszystko jest co trzeba-lubie to  (2013-03-18 09:46)
MonikarkMonikark
0


Bardzo
podoba mi się ten metaforyczny, pozytywnie przewrotny,  odwrócony kot ogonem : ) mso-ascii-font-family:Calibri;mso-ascii-theme-font:minor-latin;mso-hansi-font-family:
Calibri;mso-hansi-theme-font:minor-latin;color:#333333;mso-char-type:symbol;
mso-symbol-font-family:Wingdings;mso-bidi-font-style:italic"> Gratuluję pomysłu, cały czas
idziecie do przodu, odpowiadacie na potrzeby społeczeństwa i jesteście otwarci na opinie, co sobie bardzo
cenię.  Dodam więc też swoją, tym bardziej, że mam do Waszego portalu duży sentyment. Zapoznałam się z nową gazetą i z uwagą
przeczytałam związane z tym założenia zespołu e-Sochaczew.pl. Pozytywnie
odbieram stanowcze odcięcie się od projektów wyborczych, niezależny przekaz i
obiektywizm. Dzięki temu gazeta uniknie zaszufladkowania i ma szansę na sukces.
Myślę, że to olbrzymie wyzwanie i jednocześnie niezwykle trudne zadanie. Każdy ma swoje przekonania i niezależnie od
tego,   co robi, zgodnie z nimi lubi
działać. Ludzie piszą tak jak czują i myślą, resztę można doczytać między wierszami. Także dobór tekstów do gazety jest zależny od subiektywizmu osób za
to odpowiedzialnych, bo dla każdego co innego jest ważne, a   ile osób – tyle opinii i sądów. Szczerze
mówiąc jestem ciekawa, jak sobie z tym poradzicie, bo to nie lada wyzwanie. Być
może jednym ze sposobów byłaby różnorodność tekstów  dobieranych według wszelakich kluczy,
równowaga pozytywnych i krytycznych
opinii pod tekstami oraz siły ich przekazu. Powodzenia minor-latin;mso-hansi-font-family:Calibri;mso-hansi-theme-font:minor-latin;
color:#333333;mso-char-type:symbol;mso-symbol-font-family:Wingdings;mso-bidi-font-style:
italic"> : )(2013-03-18 16:39)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Po przeczytaniu na raty 32 stron nowej gazety, mam następujące uwagi i sugestie:1) objętość gazety i tekstu robi wrażenie, ale przypuszczam, że w kolejnych numerach należy spodziewać się większej ilości reklam i wówczas miejsca na tekst będzie mniej,2) bardzo pozytywnie odbieram pastelową kolorystykę gazety. Myślę, że nie zaszkodziłoby jej troszkę więcej firmowej zieleni (jeśli nie będzie przeszkód technicznych).
Kiedy pojawił się komentarz p. Andrzeja Gąsiorowskiego miałem początkowo podobne odczucia. Ale też ważne co autorzy i realizatorzy pomysłu zamierzają osiągnąć. Oferują mieszkańcom GAZETĘ SPOŁECZNĄ, w której tworzeniu mają mieć udział również internauci, więc treść zależy też od nich. Szanując ich zamiary zgadzam się, że:3) Jeśli więcej publicystyki, to z tekstami pokazującymi dwie strony medalu, gwarantującymi neutralność gazety,4) rzeczywiście warto promować w gazecie prace sochaczewskich artystów, np. grafika i ilustratora o pseudonimie TIN BOY (http://www.facebook.com/pages/TIN-BOY/100565456687315), ale też innych chcących współpracować z gazetą.
Ponieważ z portalem e-sochaczew współpracują liczne podmioty, bonusem dla nich będzie pojawienie się ich ciekawszych newsów na łamach gazety, np:5) wieści z urzędów gmin, instytucji, organizacji pozarządowych zlinkowanych z portalem. Mógłby to być bodziec do wyzwolenia aktywności pozostałych.
Argumenty przedstawione przez twórców gazety: prezesów Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl oraz redaktor naczelną gazety potęgują mój optymizm. Dotychczasową działalnością udowodnili, że potrafią realizować nowe, śmiałe pomysły. Pomysł z gazetą wystartował jak rakieta. W kilka dni gazeta szybko się rozeszła, co dowodzi trafności decyzji, ale również profesjonalnego przygotowania dystrybucji (tutaj nadal są rezerwy). Życzę Państwu powodzenia i niegasnącej ciekawości czytelniczej.  (2013-03-18 21:29)
MonikarkMonikark
0


Widzę, że komputer zrobił mi psikusa i nieźle zaszyfrował moją opinię, co jest widoczne na innych monitorach niż mój. Nie było to przeze mnie zamierzone, do prima aprilis jeszcze trochę, dlatego ponawiam próbę.

Bardzo podoba mi się ten metaforyczny, pozytywnie
przewrotny, odwrócony kot ogonem :) Gratuluję pomysłu, cały czas idziecie do
przodu, odpowiadacie na potrzeby społeczeństwa i   jesteście otwarci na opinie, co sobie bardzo
cenię. Dodam więc też swoją, tym bardziej, że mam do Waszego portalu duży sentyment.
Zapoznałam się z nową gazetą i z uwagą  
przeczytałam związane z tym założenia zespołu e-Sochaczew.pl. Pozytywnie
odbieram stanowcze odcięcie się od projektów wyborczych, niezależny
przekaz i obiektywizm. Dzięki temu gazeta uniknie zaszufladkowania i ma szansę
na sukces. Myślę, że to olbrzymie wyzwanie i jednocześnie niezwykle trudne
zadanie. Każdy ma swoje przekonania i niezależnie od tego, co robi, zgodnie z
nimi lubi działać. Ludzie piszą tak jak czują i myślą, resztę można doczytać
między wierszami. Także dobór tekstów do gazety jest zależny od subiektywizmu
osób za to odpowiedzialnych, bo dla każdego co innego jest ważne, a ile osób –
tyle opinii i sądów. Szczerze mówiąc, to jestem ciekawa, jak sobie z tym
poradzicie, bo to nie lada wyzwanie. Być może jednym ze sposobów byłaby różnorodność
tekstów dobieranych według wszelakich kluczy, równowaga pozytywnych i
krytycznych opinii pod tekstami oraz siły ich przekazu. Powodzenia :)(2013-03-23 21:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy