Eko autobusy – jedna oferta od firmy Solaris

Zdjęcia i foto: Eko autobusy – jedna oferta od firmy Solaris  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Projekt sochaczewskiego Ekobusu zakłada zakup pięciu ekologicznych środków lokomocji dla miasta. Na ulicach Sochaczewa mają pojawić się w niedalekiej przyszłości dwa nowe eko autobusy spalinowe oraz na początku przyszłego roku trzy elektryczne. 


Do przetargu ogłoszonego przez UM zgłosiła się jedna firma a jest nią Solaris Bus & Coach S.A. Jest to sama firma od której niedawno ZKM już zakupił jeden używany pojazd o czym można przeczytać https://e-sochaczew.pl/n/solaris-zastapil/61160 . Zamawiający Gmina Miasto Sochaczew przed otwarciem ofert podawała kwotę jaką może przeznaczyć na zakup nowych środków komunikacji miejskiej. Odpowiednio było to zakup trzech autobusów elektrycznych za kwotę 6 412 858,93 zł, oraz zakup dwóch autobusów spalinowych 2 087 994,85 zł. 


Do przetargu stanęła firma Solaris, która zaoferowała za trzy autobusy elektryczne 7 741 620,00 zł oraz dwa autobusy spalinowe 2 383 740,00 zł. Informacją zawartą w ofercie jest to, iż wskaźnik zużycia energii elektrycznej SORT 2 jest zastrzeżoną tajemnicą przedsiębiorstwa. 


Solaris proponuje dla autobusów elektrycznych na gwarancję magazyn energii elektrycznej 72 miesiące, natomiast na pozostałe podzespoły, układy, elementy autobusu oraz oprogramowanie 36 miesięcy. 


Na najbliższej sesji zaproponuję radnym, aby nie rezygnowali z zakupu autobusów i nie oddawali wielomilionowej dotacji, lecz dokonali zmian w budżecie i WPF, co pozwoli mi zawrzeć umowę z Solarisem. Kolejnej szansy na tak zasadniczą wymianę taboru ZKM, do tego w ponad 70 procentach przeprowadzoną za pieniądze spoza budżetu miasta, już możemy nie dostać – przekonuje burmistrz Piotr Osiecki.


Nowe autobusy będą wyposażone w takie udogodnienia jak najnowsze systemy bezpieczeństwa jazdy, obniżenie wejścia, rampa najazdowa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych, przyciski „na żądanie” oznaczone alfabetem Braille`a, klimatyzację, porty USB. Monitoring wewnątrz pojazdu zwiększy bezpieczeństwo a system rejestrujący policzy wchodzących oraz wychodzących pasażerów.


Autobusy mają pojawić się w dwóch terminach, do końca bieżącego roku oraz na wiosnę 2020. 

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy