Ekologiczne ogrzewanie i OZE kierunkiem rozwoju energetyki

Zdjęcia i foto: Ekologiczne ogrzewanie i OZE kierunkiem rozwoju energetyki Promocja regionu sochaczew

Świadomość społeczna w Polsce w zakresie ochrony środowiska i szkodliwości tradycyjnych paliw jest coraz większa, co pokazuje rosnące zainteresowanie ekologicznymi źródłami ciepła. Duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy miało również podpisanie w 2017 roku rozporządzenia zakazującego sprzedaż najgorszej klasy kotłów węglowych, a także nowe regulacje unijne.


W grudniu 2018 roku państwa UE zakończyły negocjacje nad pakietem rozporządzeń i dyrektyw o nazwie “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest rozwój odnawialnych źródłem energii. Nowe regulacje pokazują, jak istotne dla polityki energetycznej Unii Europejskiej są OZE i obniżenie emisji dwutlenku węgla. Przypomnijmy, cel zakłada, że do 2030 roku 32% energii będzie pochodzić z OZE.


Tendencję wzrostową, jeśli chodzi o montaż ekologicznego ogrzewania widać również na rynku. Coraz częściej szuka się fachowców, zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, pompami ciepła czy montażem kotłów na pellet i ekogroszek. W serwisie Fixly liczba zapytań o te ostatnie stanowi niemal 20 proc. wszystkich zleceń związanych z montażem instalacji CO. Dla porównania kotłami węglowymi zainteresowanych jest tylko 3 proc. użytkowników. 


Wielu inwestorów oraz osób budujących dom stoi przed dylematem wyboru źródła ogrzewania. Choć coraz więcej decyduje się na odnawialne źródła energii, to nadal nie brakuje pytań i wątpliwości, a także wciąż funkcjonujących stereotypów o nieopłacalności tego typu rozwiązań. Dążenie do realizacji unijnej polityki energetycznej powinno stopniowo zwiększać dostępność proekologicznych form ogrzewania. Na jakie rozwiązania OZE można się obecnie zdecydować?


Biopaliwa

Ogrzewanie biopaliwem cieszy się w Polsce dużą popularnością. Biopaliwa produkuje się z biomasy, czyli wszelkich materiałów biodegradalnych. Występować mogą w postaci stałej, ciekłej bądź gazowej. Najchętniej wybieranym z nich jest pellet, który powstaje z odpadów drzewnych. 


Pompy ciepła

Pompa ciepła czerpie ciepło z otoczenia (powietrza, wody, ziemi). Składa się z dwóch elementów - dolnego źródła, odpowiedzialnego za pobieranie ciepła, oraz górnego, do którego jest ono przekazywane. W budownictwie jednorodzinnym najpopularniejsze są gruntowe pompy ciepła, które pobierają energię z ziemi. Na opłacalność montażu pompy ciepła obecnie duży wpływ ma decyzja o przyznaniu dopłaty do instalacji urządzenia. 


Kolektory słoneczne

Instalacje solarne wykorzystują ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego. W polskich warunkach klimatycznych bardzo trudne jest jednak ogrzanie całego budynku energią pochodzącą ze Słońca. W związku z tym kolektory słoneczne służą zazwyczaj jako drugie źródło ciepła, ogrzewając przede wszystkim wodę użytkową. 


Nie zapominajmy, że ogromne znacznie dla energooszczędności budynku, a więc ilości energii potrzebnej do jego ogrzania ma izolacja cieplna. Mostki termiczne, nieocieplone ściany, wilgoć przy fundamentach - to tylko niektóre przyczyny zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Niestety wiele domów jednorodzinnych ma w tym zakresie duże zaniedbania. Dla porównania, w wielu krajach europejskich o podobnych warunkach klimatycznych zużywa się mniej energii na ogrzewanie niż w Polsce.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy