Elektrownia fotowoltaiczna w Feliksowie – uroczyste otwarcie

/ 10 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Elektrownia fotowoltaiczna w Feliksowie – uroczyste otwarcie  Inwestycje sochaczew

Pierwsza w kraju elektrownia fotowoltaiczna w Feliksowie właśnie rozpoczęła oficjalną działalność. 26 września odbyło się uroczyste otwarcie najnowocześniejszego obiektu tego typu na świecie.  


Elektrownia Fotowoltaiczna w Feliksowie to moc 1,8 megawata, oparta o innowacyjną technologię PV GRAF, która wykorzystuje moduły z ogniwami fotowoltaicznymi wykonanymi z grafenu. Właścicielem patentu PV GRAF jest Łukasz Nowiński, a przedsiębiorca, który jako pierwszy ją wykorzystał to Adam Jeznach, właściciel farmy. Dzięki tej współpracy na powierzchni 4,13 ha w Feliksowie, gmina Sochaczew, powstała najnowocześniejsza elektrownia fotowoltaiczna. 


- Ważna inwestycja nie tylko w gminie Sochaczew. Jest to najnowocześniejszy obiekt na świecie. Grafen to polski patent, nasz produkt, który jest jedyny na świecie. Cztery hektary inwestycji, które pokazują jak można rozwijać przedsięwzięcia. Gmina Sochaczew jest ponad to liderem programu OZE, który polega na montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i wymianie pieców w gospodarstwach domowych oraz instytucjach użyteczności publicznej. To jest kolejny etap działania 4.1 w wykorzystaniu mazowieckich środków europejskich w gminie Sochaczew. Regionalny program operacyjny, również poprzez zwiększenie alokacji trafiły do inwestorów prywatnych środki na elektrownie fotowoltaiczne. Inwestycja wykonana na obszarze 4 ha, moc prawie 2 MW, potężna elektrownia. Optymalna temperatura do produkcji energii to 22 stopnie. Obecnie inwestor Adam Jeznach, prowadzi prace nad doprowadzeniem prądu do sieci, tak żeby spółka energetyczna go odbierała. Projekt fantastyczny z którego możemy być bardzo dumni - mówił Adam Orliński.


Pomysł, który zrodził się w 2013, po uzyskaniu ostatecznych pozwoleń i budowie trwającej 3,5 miesiąca, dobiegł końca i został uwieńczony uroczystym otwarciem. Elektrownia to 6666 modułów fotowoltaicznych, które umieszczone są na 1556 palach oraz 45 km kabli.  Na farmie znajdują się również dwie stacje transformatorowe. Koszt budowy elektrownia o mocy 1 MW to około 4 mln zł,  utrzymanie w ciągu roku to 334 tys. zł, a sam dochód to 85 tys. zł. 


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów między innymi Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego – Adam Orliński, wójt gminy Sochaczew – Mirosław Orliński, reprezentant Starostwa Powiatowego w Sochaczewie Tadeusz Głuchowski, burmistrz Błonia – Zenon Reszka, natomiast z miasta Sochaczew burmistrz Piotr Osiecki oraz jego zastępca Dariusz Dobrowolski.


Foto UM Sochaczew. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (10)

ojtam ojtamojtam ojtam
0
Kuźwa można. Można. (2019-09-26 22:51)
marcpromarcpro
0
Bardzo dużo ostatnio się mówi o tym że fotowoltaika, farmy wiatrowe i całe to OZE (Odnawialne Źródła Energii) to przyszłość, ekologia, konieczność, moda, itd.

Tymczasem kompletnie pomija sie fakt rozwoju systemów magazynowania enegrii. A cały rozwój OZE bez tego, to moża psu w doooope wsadzić.Bo nie oszukujmy się, ale fotowoltaika po zachodzie słońca prądu nie wytworzy.

Tak samo wiatrak jak nie wieje, to prądu nie "nakręci". Tutaj jeszcze dochodzi dodatkowy problem z wiatrakami, że u nas zazwyczaj wieje albo słabo albo mocno. A wiatrak zarówno przy zbyt słabym jak i zbyt ocnym wietrze nie jest w stanie pracować.Zapewnie wielu czytających ten tekst powie że pisze głupoty. Ale ja mam do Was jedno pytanie:

Plany są takie, aby do 2030 r. 25% energii pochodziło z OZE. Więc skąd weźmiecie prąd w bezwietrzny wieczór, kiedy to 1/4 mocy wytwórczych będzie niezdolna do produkcji energii elektrycznej? (2019-09-27 08:05)
kacperskyykacperskyy
0
i to jest bardzo dobre pytanie! (2019-09-27 09:04)
gajgaj
0
Sieć energetyczy jest układem samoregulującym.

W praktyce oznacza to że w danym momencie pracuje tyle wytwornic prądu wprzęgniętych w sieć (w elektrowniach różnego rodzaju) by zapewnić zapotrzebowanie odbiorców na energię elektryczną w danej chwili.

Inaczej mówiąc - energia wytworzona w elektrowniach nie jest magazynowana tylko na bieżąco konsumowana. :)

Te ekologiczne elektrownie gdy mają odpowiednie warunki do pracy podają energię do sieci odciążając tradycyjne generatory. I tym samym spełniają ten postulat o zmniejszeniu udziału pracy elektrowni tradycyjnych.

Oczywiście nie zapewnią stałych dostaw prądu, ale na pewno zmniejszą o jakiś procent spalanie węgla. (2019-09-27 23:40)
GRZECHGRZECH
0
Super, że toczą się u nas inwestycje w OZE. Może kiedyś psy po wieczornym spacerze przestaną śmierdzieć dymem z kominów.Tylko kilka rzeczy mi się nie klei w artykule.

Grafen to nie jest patent polski. Polski jest patent na jeden ze sposobów masowej produkcji grafenu i ten sposób produkcji jest tutaj wykorzystany...."Koszt budowy elektrownia o mocy 1 MW to około 4 mln zł,  utrzymanie w ciągu roku to 334 tys. zł, a sam dochód to 85 tys. zł. "...

- Roczny koszt utrzymania 334tyś.

- dochód (roczny?) 85tyś. zł

- koszt inwestycji 4mln zł.Kurcze przy tak drogim utrzymaniu i tak niskim dochodzie to ta inwestycja nigdy się nie zwróci. (2019-09-28 15:57)
robbo2krobbo2k
0
Zwróci się....  Kolejne 17 projektów otrzyma unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub przebudowę infrastruktury do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków i dofinansował następne projekty, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną. Wsparcie unijne w wysokości przeszło 14 mln zł trafi do mazowieckich przedsiębiorców.W miejscowości Feliksów (gmina Sochaczew), a także w Kobiernikach powstaną elektrownie fotowoltaiczne. Działania beneficjentów pozytywnie wpłyną na ochronę środowiska w regionie.  (2019-09-28 20:34)
robbo2krobbo2k
0
Tak konkretnie to 1,5mln pan Jeznach przytulił z UE przy kosztach kwalifikowanych 2,1mln (2019-09-28 20:37)
robbo2krobbo2k
0
@macpro twoje obawy sa nieco bezpodstawne.  Nasz energetyka dusi sie w słoneczne letnie poludnia, akurat wtedy gdy fotowoltaika pompowac moze mnóstwo energii.  Po drugie wiatraki osiagaja moc największa nocą i przy złej pogodzie a wiec są w przeciwfazie do fotowoltaiki.  Po trzecie zaś Elon Musk w 100dni  zbudowal w Australi magazyn o pojemnosci 129MWh.  Problem polega na tym iż kWh pozosykana z magazynu bedzie kosztowała od 0,50 do 1zł dlatego buyduje sie je jako stabilizator.   Docelowo technologia tanieje tak jak i fotowoltaika która juz jest tansza.  Oczywistym jest iz wymaga to np elektrowni gazowych do rownowazenia zapotrzebowania bo elektrownia weglowa do rozpedzenia ze stanu cieplego bez synchronizacji do pelnej mocy potrzeba 12-24h. (2019-09-28 20:49)
Daniel5Daniel5
0
Budowa tego typu  instalacji ma mizerne korzyści ekologiczne ponieważ powstaje na  gruntach  ornych które można wykorzystać do produkcji żywności  lub posadzić las. Hektar lasu to 700 kg tlenu na dobę. Bardzo dobrym przykładem jest  produkcja biopaliw, które okazały się zabójcze dla środowiska.  Miejsce Instalacji fotowoltaicznych to dachy, hale, etc. No i aspekt ekonomiczny. To odbiorcy indywidualni powinny być głównymi beneficjantami dofinansowań a nie firmy. (2019-09-28 22:46)
GRZECHGRZECH
0
Zgodzę się z Danielem w jednej kwestii.

Odbiorcy indywidualni, a nie firmy powinny być celem tego typu dofinansowania.Co do fotowoltaiki versus uprawy to jednak PiS tak rozwalił prawo OZE że w tej chwili nie ma praktycznych możliwości postawienia w polsce farm wiatrowych. Zostaje nam fotowoltaika. (2019-09-29 12:45)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy