Energetyczne przyspieszenie

Zdjęcia i foto: Energetyczne przyspieszenie Radni i rady samorządowe sochaczew

Po liście intencyjnym podpisanym dwa tygodnie temu przez miasto, PEC i Geotermię Mazowiecką, która ma zająć się produkcją ciepła z węgla w przebudowanej przez siebie kotłowni olejowej przy ul. 600-lecia 90, pojawiają się nowe fakty w sprawie ciepła. Zdecydowane przyspieszenie obserwujemy w działaniach dwóch liczących się na obecną chwilę firm gazowniczych – MDG, przejętej niedawno przez włoską grupę SIME oraz Polenergii.
Geotermia wchodzi do miasta
Jak pamiętamy, w maju do Urzędu Miasta wpłynęło siedem wniosków o wydanie niezbędnych decyzji, które miały umożliwić Geotermiii budowę kotłowni węglowych na terenie miasta. List intencyjny, jak mówi wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz, jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia tych działań, na razie jednak w ograniczonym zakresie. Geotermia ma bowiem zgodę jedynie na budowę kotłowni węglowej i magistrali ciepłowniczej przy 600-lecia 90, która połączy kotłownię z tą na 600-lecia 70. Aby osiągnąć potrzebną moc cieplną na najbliższy sezon grzewczy firma ma natomiast wydzierżawić od PEC-u kotłownię przy ul. Targowej 1, bo zgodnie z deklaracją Geotermii, ciepło z węgla pojawi się w tej części miasta (ul. Kraszewskiego, Trojanowska, 600-lecia i Kochanowskiego) nie później niż do końca stycznia przyszłego roku. Oczywiście, jeśli na przeszkodzie nie staną kwestie formalne, bo Geotermia musi zdobyć jeszcze wiele decyzji, zarówno w urzędzie, jak i starostwie. Nie wiadomo na razie, czy kotłownie węglowe powstaną jeszcze na pięciu terenach spółdzielczych, o które również wnioskowała Geotermia. „Wszystko zależy od tego, czy powiedzie się inwestycja na 600-lecia – mówi wiceburmistrz. – Poza tym, oprócz względów ekonomicznych, istnieją też ekologiczne. Nie możemy raptem przerobić wszystkich jedenastu kotłowni w mieście na węglowe, bo musimy dotrzymać standardów dotyczących emisji zanieczyszczeń”. W przeciwnym razie, o czym już wspominaliśmy, miasto musiałoby oddać 18 mln zł, które zaciągnęło kilka lat temu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska na modernizację kotłowni na olej.
Wkrótce gazociąg w centrum?
Równolegle toczą się intensywne działania w sprawie doprowadzenia gazu do Sochaczewa. Jak mówi wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz, w tej chwili w wyścigu liczą się już tylko dwie firmy – MDG i Polenergia. Dlaczego? „Obie mają najbardziej zaawansowany stan prac, podpisały już m.in. niezbędną do rozpoczęcia inwestycji w terenie umowę z „GazSystemem”, krajowym dystrybutorem gazu. Polenergia o tym fakcie informowała już kilka tygodni temu, MDG umowę podpisała w ubiegłym tygodniu – mówi. - W starostwie do podpisu czeka też wniosek MDG w sprawie pozyskania pozwolenia na budowę, chodzi o położenie gazociągu w centrum miasta, więc prawdopodobnie już w najbliższym czasie w teren wjedzie ciężki sprzęt.”
Tym większym zaskoczeniem są działania Polenergii, która wystąpiła do miasta o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Coraz częściej mówi się więc o konieczności porozumienia między obiema firmami. „Nie wyobrażam sobie sytuacji, że np. w ul. Olimpijskiej, gdzie leży już gazociąg MDG, pół metra obok położony zostanie drugi - Polenergii, przecież to całkowicie bezsensowne i nieekonomiczne” – mówi wiceburmistrz.
Olej może zostać
Miasto czeka na ostateczne rozstrzygnięcia w rywalizacji firm gazowniczych, ale niewykluczone, że na liście źródeł ciepła, oprócz gazu i węgla, może znaleźć się również olej. Elastyczne dostosowywanie się do zmieniającej się sytuacji na rynku paliw, zdaniem Krzysztofa Ciołkiewicza, będzie dzięki temu łatwiejsze, a jest to niewykluczone, bo dziś nie da się na dłuższą metę przewidzieć cen paliw.
Na odpowiedź, który z dostawców stanie się ostatecznie partnerem dla miasta, będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni, do momentu ogłoszenia planowanego przez urząd przetargu. Czy obie firmą zdecydują się do tego czasu dalej ponosić koszty związane z inwestycją, mimo ryzyka olbrzymich strat w przypadku przegranej? – odpowiedź już wkrótce.
Martyna Mikulska


 



0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy