Epilepsja - nie obawiaj się, pomóż!

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Epilepsja - nie obawiaj się, pomóż! Zdrowie sochaczew

W dniu 18 marca 2015 roku w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie dla grupy wolontariuszy z Klubu Ośmiu, odbyła się prelekcja na temat epilepsji (padaczki). Spotkanie prowadził lekarz ze Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, który szczegółowo omówił: co to jest za choroba, jak pomóc choremu podczas ataku, a czego absolutnie nie wolno robić oraz określił najczęściej występujące rodzaje napadów padaczkowych.

 

Padaczka (epilepsja), zwana niegdyś wielką chorobą, to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych. Cierpi na nią blisko jeden procent populacji. Występuje ona w wyniku zaburzenia funkcjonowania mózgu, a jej napady są manifestacją zaburzeń mózgowych.

Mogą one przejawiać się bardzo różnie: od trudnych do dostrzeżenia kilkusekundowych wyłączeń świadomości, nieznacznych ruchów mimowolnych kilku mięśni jednej z kończyn, aż do uogólnionych drgawek całego ciała. Nie u każdego chorego podczas napadu dochodzi do utraty kontaktu z otoczeniem. Niektórzy mają napady tylko w nocy. Bardzo różny może być także sam przebieg padaczki. Niektórzy z padaczki po prostu wyrastają. W 70 proc. przypadków napady padaczkowe można wyeliminować za pomocą leków przeciwpadaczkowych. W okresach między napadami duża część chorych może normalnie żyć i funkcjonować.

 

Do najczęstszych przyczyn zachorowań na padaczkę należą: urazy głowy, udary mózgowe, choroby zwyrodnieniowe (np. choroba Alzheimera), stwardnienie rozsiane, nowotwory, inne guzy mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowych, przyczyny toksyczno-metaboliczne (np. przewlekłe nadużywanie alkoholu) oraz predyspozycje genetyczne.

 

Podczas spotkania wielokrotnie było podkreślane – nie bójmy się pomagać choremu podczas ataku padaczkowego, to nie jest chora zaraźliwa.

Jeśli ktoś ma napad padaczki, to postępuj tak:

 • Zachowaj spokój!
 • Upewnij się, że chory jest w bezpiecznym miejscu!
 • Ułóż pacjenta na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu!
 • Zabezpiecz chorego przed możliwością urazu: zdejmij mu okulary, usuń z ust ciała obce, podłóż mu coś miękkiego pod głowę!
 • Pozostań z chorym do odzyskania pełnej świadomości!
 • Po ustaniu ataku należy wezwać pogotowie ratunkowe i poczekać do przyjazdu pomocy. Numer telefonu: 999 lub 112

Tego absolutnie nie rób:

 • Nie wkładaj choremu czegokolwiek między zęby!
 • Nie podnoś chorego!
 • Nie krępuj ruchów chorego!
 • Nie cuć, nie uderzaj po twarzy i nie polewaj wodą!
 • Nie ingeruj agresywnie w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany!

 

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, podczas prelekcji uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań np. co to jest napad padaczkowy, jakie są przyczyny padaczki i w jaki sposób pomóc osobie chorej.

Na zakończenie spotkania głos zabrała jedna z opiekunek Klubu Ośmiu, która serdecznie podziękowała za wygłoszoną prelekcję, dodała – ciągle wśród nas jak i w całym społeczeństwie wiedza na temat padaczki jest niepełna. Po prostu wiele osób nie wie, jak pomóc choremu w czasie napadu epilepsji. Serdecznie dziękujemy za ciekawą prelekcję, która uświadomiła nam, że pomoc poszkodowanemu w sytuacji ataku epilepsji jest dosyć prosta. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy