eSamurajowie - trzecia edycja konkursu poetyckiego

/ 7 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: eSamurajowie - trzecia edycja konkursu poetyckiego Słowo pisane sochaczew

Drodzy Poeci!

już po raz trzeci Akademia „e-Sochaczew.pl” chce zaprosić Was do wzięcia udziału w konkursie poetyckim „Samurajowie Pióra”. Tym razem postanowiliśmy zmienić jego formułę. W latach poprzednich zwycięzcę wyłaniano w swoistym plebiscycie. Poeci biorący udział w konkursie czytali haiku swojego autorstwa publiczności zgromadzonej w znanym sochaczewskim pubie „Club 77”. Publiczność głosowała w dwóch kategoriach: „Samuraj Pióra” oraz „Najlepsze hai-kai”. Dodatkową nagrodę przyznawali właściciele popularnych „Siódemek”.

I choć ten sposób wyłaniania zwycięzców miał swoisty koloryt, to jednocześnie rodził wiele trudności natury obiektywnej związanych między innymi z koniecznością stawienia się uczestnika konkursu w danym miejscu i czasie osobiście. Pragnąc uniknąć tych niedogodności Akademia „e-Sochaczew.pl” proponuje w tym roku inną formułę i inną pulę nagród. Nagroda główna Samuraj Pióra zostanie przyznana przez jury złożone z członków Akademii „e-Sochaczew.pl” w składzie: Małgorzata Bugalska-Widomska, Marcin Hugo-Bader, Władysław Komendarek, Andrzej Gąsiorowski. W związku ze zmianą sposobu wyłaniania zwycięzcy, członkowie jury nie będą brać udziału w konkursie, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Nie rezygnujemy z głosowania publiczności. Zostaje ono przeniesione do Internetu. Na poetów będzie można głosować za pośrednictwem e-maila. Uczestnik, który otrzyma najwięcej głosów internautów zostanie Samurajem Internetu.

Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody książkowe. Wśród głosujących natomiast rozlosujemy nagrody książkowe i koszulki z plakatem konkursu autorstwa Małgorzaty Bugalskiej-Widomskiej.

REGULAMIN
Aby wziąć udział w konkursie należy nadesłać do Akademii „e-Sochaczew.pl” od 5 do 10 utworów haiku pocztą elektroniczną lub tradycyjną (listem poleconym). Wiersze można również składać osobiście w siedzibie Stowarzyszenia „e-Sochaczew.pl”. Haiku nie muszą spełniać kanonicznej formuły 5-7-5 sylab. Dopuszczamy również formę od dwóch do czterech wersów. Jednak wiersze muszą cechować się stłumieniem i wyciszeniem poetyckiego „ja”. Utwory niespełniające wymienionych warunków zostaną odrzucone.

Czytaj także:

Samurajowie pióra - poetycki konkurs Akademii e-Sochaczew

Samurajowie po raz drugi

Samurajem została Danka


Kobiety samurajowieAkademia „e-Sochaczew.pl” zastrzega sobie tym samym prawo odrzucenia poszczególnych utworów z konkursu, a w przypadku, kiedy w wyniku odrzucenia liczba utworów uczestnika konkursu spadnie poniżej pięciu, uczestnik zostanie wykluczony z udziału w konkursie. Ostatecznym terminem nadsyłania prac jest dzień 30 listopada 2007 r. Decyduje data wysłania e-maila lub data stempla pocztowego. Głosowanie za pośrednictwem Internetu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia. 15 grudnia nastąpi ogłoszenie wyników konkursu. Uroczyste wręczenie nagród w siedzibie Stowarzyszenia Upowszechniania Nowych Technologii i Rozwoju Społeczności Lokalnych „e-Sochaczew.pl” odbędzie się w dniu 19 grudnia.

Uwaga! Wierszy nie należy opatrywać godłem. Podpisujemy je własnym imieniem i nazwiskiem. Prosimy o dołączenie do maila lub listu danych kontaktowych (telefon, adres do korespondencji) oraz krótkiej informacji o sobie - co pozwoli nam na przybliżenie sylwetek uczestników konkursu głosującym.

Adres:
Stowarzyszenie Upowszechniania Nowych Technologii i Rozwoju Społeczności Lokalnych „e-Sochaczew.pl”
ul. Świerczewskiego 1b
96-500 Sochaczew

e-mail: akademia@esochaczew.pl

Zapraszamy!

Akademia „e-Sochaczew.pl”

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

Łukasz ŁŁukasz Ł
0
Jednak wiersze muszą cechować się stłumieniem i wyciszeniem poetyckiego „ja”. Utwory niespełniające wymienionych warunków zostaną odrzucone.-"jak Ci biedni ludzie mają to zrozumieć,skoro ja nic z tego nie rozumiem,Grzesiu"
Władysław Komendarek oceniający wiersze,Władysław Komendarek oceniający Venę,Władysław Komendarek czy słońce czy deszcz. (2007-11-10 10:32)
GąsiorGąsior
0
Łukaszu!

Mam prośbę i mówię to bez ironii. Jeśli sformułujesz to lepiej, umieszczę to w zapowiedzi konkursu.
Chcę uniknąć sytuacji, kiedy ktoś pisze, że boli go serce po odejściu ukochanej w 1 osobie i bez obczajki. I na serio proszę Cię o pomoc.

Widzisz, mogłem postarać się i inaczej skomponować jury. Poprosić jakiegoś uznanego poetę, naukowca. Ale nie chciałem. Widziałem wiele profsjonalnych jury, które wybierały koszmarne wiersze. Władysław jest specyfycznym twórcą i ma specyficzną wrażliwość. Dlatego znalazł się w tym gronie. Ale nie będzie decydował sam. Będziemy ucierać nasz pogląd na sprawę.

Oczywiście wielu zada sobie pytanie, a co to za grono, żeby oceniać. Odpowiadam - to jest nagroda Akademii "e-Sochaczew" i dlatego takie właśnie jury. Zapewniem Cię, że będziemy obiektywni. A jeśli chcesz to haiku lepiej opisać (łatwiej, przystępniej), proszę prześlij mi na maila Swoje myśli.

Pozdrawiam! (2007-11-10 10:40)
GąsiorGąsior
0
Poza tym wszystkich zainteresowanych konkursem zachęcam do przejrzenia zamieszczonych w tekście linków. Tam gatunek jest obszerniej opisany. Nie chciałem też powtarzać w nieskończoność tych samych myśli. Poza tym literatura tematu jest duża (również w sieci), dlatego nikt chyba nie będzie miał problemu z ustaleniem, czym jest haiku.
(2007-11-10 10:52)
Łukasz ŁŁukasz Ł
0
Prawdopodobnie wyraziłem się niejasno,ale żeby uściślić : dla mnie w kwestii haiku polskiego kluczową wypowiedzią jest anegdota Anny Nasiłowskiej, wybitnej krytyczki literatury, o Japończyku puentującym wysiłki polskich pisarzy zabierających się za ten gatunek jako bezsensowne.(a przecież Miłosz,Krynicki,święte krowy...) .Fala haikumanii,którą diagnozował Michałowski,czy Świetlicki nawet, jest w rzeczywistości kwestią sentymentu za formalnymi rygorami,a tak naprawdę w Polsce nie przekłada się to na nic poza sformalizowanym imagizmem,imażynizmem czy obiektywizmem.Więc moje czepialstwo sfrustrowanego czytacza notek nie wynika z niezrozumiałości notki,chodzi raczej o szerszy kontekst: nie da się logicznie wytłumaczyć Polakowi,na czym polega haiku (bo brak podmiotu pierwszoosobowego nie jest wyznacznikiem) .I co za tym idzie zastanawiam się,czy nie lepiej byłoby kupić wszystkim uczestnikom po zapiekance(77 to był po części dobry trop-manifestacje poetyckie połączone z quasi slamem,chyba) zamiast wartościować te w większości nieprowadzące do niczego odkrywczego miniatury, spowodowałoby to chyba większy ogląd na sprawę.(Stwierdzenie,że tzw. profesjonalne jury w 99% to idioci,to truizm ;) .Pozdrawiam,Łukasz Ł (2007-11-10 12:29)
GąsiorGąsior
0
Ja to wszystko rozumiem, Panie Łukaszu. Wie Pan, jest taka dobra zasada, żeby się nie tłumaczyć. Naturalnie złamię ją. Widzi Pan, ja jestem z tej szkoły filozoficznej, która żadnych wysiłów nie uznaje za bezsensowne. Szczerze mówiąc nie bardzo się oglądam na Michałowskiego czy Świetlickiego i to, że zrodził się pomysł na haiku jest moim całkowitym widzimisię. Może Pan wierzyć lub nie, ale całkowicie oderwanym od trendów. Pewnie z tej prostej przyczyny, że ja się nie znam na trendach i widzę gołym okiem, że Pan to lepiej zna ode mnie. "Samurajowie" nie mają żadnych pretensji do niczego. Cieszę się, że jest ten konkurs, ale zamierzam też robić inne rzeczy z poezją związane i z góry Pana zapraszam do współpracy, przede wszystkim merytorycznej. A - póki co - spróbujmy to wziąć za dobrą monetę i naprawdę za niezoobowiązującą zabawę. Zamiast siłować się w pubie na rękę - można trzasnąć wierszyk. (2007-11-10 14:47)
JazlowiakJazlowiak
0
Przewrotność haikowej formy/przekracza wszelkie normy/stąd zamiast się na to zżymać/przypomnę że to nie jedyna/zabawa w formie wierszyka/ co sochaczewiaków dotyka. Zwłaszcza że niektórzy z nas moi mili/poetyckie popełnią tu harakiri:-) (2007-11-10 23:05)
fiku-mikufiku-miku
0
Heh!! czym sie prrzejmujecie przeciez i tak ja wygram!!! (2007-11-28 19:15)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy