Europejskie Dni Dziedzictwa w Sochaczewie – podsumowanie

/ 29 zdjęć
Zdjęcia i foto: Europejskie Dni Dziedzictwa w Sochaczewie – podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+24

Do podstawowych zadań Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie należy gromadzenie i ochrona dóbr dziedzictwa kulturowego związanego z rozwojem transportu kolejowego, upowszechnianie historii kolejnictwa i propagowanie myśli technicznej, a tym samym edukowanie o wartościach i treściach związanych ze zgromadzonymi eksponatami. Nasza placówka może poszczycić się największą kolekcją taboru wąskotorowego w Polsce, a według niektórych – nawet w Europie. Wiele z nich to unikalne skarby techniki, ocalone od niechybnego zniszczenia. Ich bogactwo i znaczenie mieliśmy okazję zaprezentować w dwie kolejne niedziele, 8 i 15 września br., w trakcie wydarzenia pn. "Europejskie Dni Dziedzictwa w Sochaczewie".

Europejskie Dni Dziedzictwa są zapoczątkowaną w 1985 r. wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W ramach tego największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego, a jednocześnie najważniejszego święta zabytków kultury co roku we wrześniu we wszystkich krajach członkowskich Rady Europy, w tym od 1993 r. w Polsce, udostępniane są do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a ponadto organizowane wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalny wymiar.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, które przystąpiło do inicjatywy po raz pierwszy, rozpoczęliśmy 8 września br. Na ten dzień został przygotowany specjalny program, którego głównym punktem był przejazd pociągiem Retro z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej wzbogacony o liczne atrakcje tematyczne dla najmłodszych pasażerów podczas pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Najmłodsi miłośnicy kolejnictwa poprzez kolorowanki i sklejanie papierowych modeli mogli zapoznać się z wybranymi przykładami historycznego taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Każdy miał również okazję choć na chwilę wcielić się w postać kolejarza, korzystając z kolejowych atrybutów, takich jak czapka, lizak, kasownik czy lampa, by na koniec zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle muzealnej ścianki. Dla nieco starszych udostępniliśmy do bezpłatnego zwiedzania sale wystawowe i skansen naszej jednostki.

Imprezę kontynuowaliśmy w kolejną niedzielę, 15 września br., w którą przypadał jednocześnie Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. W ramach tego święta ponownie zaproponowaliśmy przejazd pociągiem Retro wzbogacony dodatkowymi atrakcjami dla dzieci w Tułowicach. Po powrocie naszego zabytkowego składu do Sochaczewa zaprosiliśmy wszystkich gości muzeum do wysłuchania prelekcji pt. "Zbiory Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie" prezentującej najciekawsze zabytki techniki gromadzone przez lata w naszej placówce. Wszyscy, którzy przyszli tego dnia świętować Dzień Maszynisty i kontynuować obchody Europejskich Dni Dziedzictwa mieli zagwarantowany bezpłatny wstęp.

Miło nam, że nasze propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem i zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia towarzyszyła nam duża grupa podróżnych i zwiedzających, w tym dzieci i młodzieży. Łączna frekwencja wyniosła 445 osób.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program umożliwił wszystkim gościom muzeum jak najpełniejsze zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w naszej placówce.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie w przyszłości!

Monika Szymańska
Tomasz Karolak

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Tomasz Karolak


 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy