Fałszywe dentystki zatrzymane przez sochaczewską policję

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Fałszywe dentystki zatrzymane przez sochaczewską policję  Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew

Dwie mieszkanki Sochaczewa są podejrzane, o to, że udzielały świadczeń zdrowotnych, mimo iż nie posiadały wymaganych uprawnień. Kobiety, oprócz usług z zakresu profilaktyki stomatologicznej, miały wykonywać zabiegi, które może wykonywać lekarz dentysta. Choć żadna z nich nie ukończyła studiów medycznych o tej specjalizacji, podejmowały się usuwania i wstawiania zębów, a także wypełniania. Podejrzane usłyszały już zarzuty, lecz nie przyznają się do popełnionego przestępstwa.Policjanci z sochaczewskiej komendy prowadzą postępowanie dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych bez wymaganych uprawnień przez dwie kobiety (37 i 47 lat).


Sochaczewianki w gabinecie wykonywały różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne. Kobiety mają uprawnienia do wykonywania zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, m.in. usuwania kamienia nazębnego lub piaskowania. Mogą także edukować, jak skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia. Wizja zarobku była jednak silniejsza niż zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za zdrowie pacjentów.


Z zebranego w sprawie materiału wynika, że kobiety w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wykonywały również zabiegi, które są zarezerwowane dla lekarza dentysty lub mogą być wykonane tylko pod jego nadzorem. Z przesłuchań świadków wynika jednak, że w gabinecie usuwano i wypełniano zęby, wstawiano nowe, a także zakładano szwy. Czasami pacjenci wracali do tego samego gabinetu lub korzystali z usług innych stomatologów, bo wypełnienie wypadło. Nie otrzymywali potwierdzenia zapłaty za wykonaną usługę i dodatkowo, niektórzy z nich mieli podawane na miejscu leki. Wszyscy byli jednak przekonani, że mają do czynienia z lekarzem dentystą.


Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie w połowie lutego pojawił się komunikat dotyczący prowadzonego postępowania. Po tej informacji zgłosiły się kolejne osoby, które leczyły zęby w sochaczewskim gabinecie. Wśród nich są także mieszkańcy innych powiatów. Kobiety usłyszały zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa dotyczącego udzielenia świadczenia polegającego na rozpoznawaniu chorób i ich leczeniu, nie posiadając kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza dentysty w zakresie chorób zębów i jamy ustnej. Za popełniony czyn grozi do roku pozbawienia wolności.


Policjanci cały czas wykonują czynności w tej sprawie i przesłuchują kolejnych świadków. Nie jest wykluczone, że zarzut zostanie zmieniony lub rozszerzony o kolejne.


Autor: mł. asp. Agnieszka Dzik

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

sohosoho
0
Wiadomo gdzie mieścił się zakład? (2020-03-03 12:38)
maqrtamaqrta
+1
"Prodentist - Policja poszukuje pacjentów gabinetu stomatologicznego. " W połowie lutego był taki artykuł, więc pewnie o ten gabinet chodzi. Na 600-lecia. (2020-03-04 05:40)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy