Faust w Nieborowie

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Faust w Nieborowie  Historia i tradycja sochaczew

Sobotnie popołudnie 15 września w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie wypełniło się melomanami. Odbył się tam bowiem spektakl Faust wg Antoniego Radziwiłła. 


Przestawienie odbyło się dzięki Muzeum w Nieborowie i Arkadii a także Fundacji Trzy Trąby. Reżyserem całego przedsięwzięcia była Jitka Stokalska a reżyserem multimediów Bożena Bujnicka. Muzykę dobrała Marta Kluczyńska a w roli Fausta widzowie mogli oglądać Bartosza Martynę. Postać Mephistophelesa zagrał Bogdan Ferenc. Scenerią dla spektaklu była ściana frontowa nieborowskiego pałacu. Można było oglądać na niej sceny z obrazów Hieronima Boscha.    

Mocne więzi Księcia Antoniego Henryka z Pałacem Radziwiłłów w Nieborowie pozwoliły na wystawienie opery Faust na dziedzińcu muzealnym. A to dało również okazję do ukazania nieznanego szerzej publiczności rozdziału historii polskiej muzyki. Antoni Henryk Radziwiłł połączył dwadzieścia pięć ustępów tragedii Goethego ze znakomicie przygotowaną oprawą muzyczną. Dzieło księcia Radziwiłła, które zostało zawarte w dwóch tomach partytury orkiestrowej zostało wydane przez Akademię Śpiewu w Berlinie w 1835 r. i liczyło aż 589 stron.

Muzyka księcia Radziwiłła cechuje się szalenie dużą dozą emocji, filozofii oraz oryginalności. Skomponowanie utworu zajęło Antoniemu niemalże dwadzieścia lat. Początki jego pracy datują się na rok 1810 a zakończenie na trzy lata przed śmiercią.  Pierwsze wykonanie utworu muzycznego do Fausta nastąpiło 26 października 1835 roku. Było to zatem trzy lata po śmierci poety oraz dwa po śmierci kompozytora. Było to niezwykle ważne wydarzenie. Faust budził zachwyt w takich miastach jak Berlin, Lipsk, Praga czy Królewiec. Początek XX wieku to wystawienia Fausta we Lwowie a w 1932 roku w Krakowie. W okresie międzywojennym utwór można było usłyszeć w Polskim Radiu ale tylko we fragmentach. W pełniej wersji językowej, czyli niemieckim, opera na polskim gruncie została wystawiona w 2012 roku w Krakowie. Faust w Nieborowie zabłysnął po 183 latach od swojej pierwszej premiery. 

Opera Faust stanowi zwieńczenie eksponowanej od czerwca w Nieborowie wystawy o berlińskiej linii Radziwiłłów. Twórcami świetności pałacu byli Michał Hieronim i Helena Radziwiłłowie, rodzice Antoniego. Z kolei jego prawnuk, Janusz Radziwiłł był ostatnim właścicielem Nieborowa. Sam Antoni Radziwiłł mimo, że większość życia spędził w Berlinie to nigdy zatracił swoich korzeni, silnie angażując się w sprawy polskie. Znawcy i eksperci muzyczni również w muzyce do Fausta napisanej przez Antoniego doszukali się pewnych motywów polskich” – mówi Michał Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy