Festiwal filmów i multimediów z 13 krajów

/ 9 zdjęć

158 filmów z 13 krajów: Białorusi, Filipin, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Izraela, Łotwy, Madagaskaru, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, w następujących kategoriach: filmy fabularne, dokumentalne, edukacyjne, amatorskie i programy telewizyjne – a wszystko w ramach XXVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów, który odbył się w miniony weekend tradycyjnie na terenie klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Ponadto, na Festiwal zgłoszono 42 programy radiowe, 20 programów multimedialnych, oraz strony internetowe.

Zwycięzcą okazał się film „Biblio, Ojczyzno Moja' Marioli Kłos, który otrzymał Grand Prix XXVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu.
Podczas przekazywania nagrody przewodniczący Jury, Antoni Zięba podkreślał, że konieczne było docenienie nagrodą Grand Prix filmu „BIblio, Ojczyzno moja' za mistrzowsko zrealizowane przesłanie.
I nagrodę za fabułę przyznano „Soegija' z Indonezji w reżyserii Garin Nugroho. Film pokazuje „trudne trwanie w odbudowywaniu swojej katolickiej społeczności, bezwzględnie niszczonej przez gangi zła”.
W kategorii dokumentu pierwsze miejsce zajął obraz Anthony Haines'a „Jerzy Popiełuszko. Messenger of the Truth' za przedstawienie „na kanwie losów niezłomnego bohaterskiego księdza losów Polski i Polaków w latach komunizmu, widzianych oczyma zachodnich obserwatorów”. II miejsce w tej kategorii otrzymało „Zapomniane męczeństwo' Jolanty Hajdasz, który przypomniał postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka, pasterza kościoła, szczególnie doświadczonego w więzieniach UB.
Laureatem nagrody specjalnej SIGNIS Białoruś został Maciej Woźniakiewicz autor filmu „Quo vadis homo?'.
Co roku Festiwal wspiera Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Nie inaczej było i w tym roku. Nagrody zwycięzcom osobiście wręczał starosta sochaczewski Tadeusz Koryś, który podkreślał ważność takich imprez. Jednocześnie starosta docenił ogromną rolę organizatorów w przygotowaniu Festiwalu i kultywowaniu tradycji katolickich.
Samorząd gminy Teresin reprezentował zastępca wójta Marek Jaworski.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy