Festiwal po raz czwarty

W dniach 28 lutego – 2 marca odbywać się będzie 4 Sochaczewski Festiwal Filmów Polskich. W tym roku został on poświęcony twórczości Jerzego Hoffmana. Reżyser będzie też gościem festiwalu.
Impreza ta wrosła już w kulturalny krajobraz Sochaczewa. Zainicjowała ją Barbara Sobkowicz, wieloletnia polonistka LO im. F. Chopina, a od kilku lat instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury. Pani Barbarze Sobkowicz udało się, w ramach dotychczasowych edycji festiwalu, sprowadzić do Sochaczewa takie gwiazdy polskiego filmu jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz czy Jarosław Żamojda. Co roku kilkuset młodych ludzi, uczniów sochaczewskich szkół, ogląda też najwartościowsze dzieła polskiej kinematografii.
W tym roku wybór padł na Jerzego Hoffmana, reżysera, któremu udało się dokonać adaptacji całej trylogii Sienkiewicza, a także „Starej baśni” Kraszewskiego.
„Będziemy prezentować twórczość pana Hoffmana jako człowieka, który kocha historię, jako wielbiciela prozy Henryka Sienkiewicza, ale chcemy pokazać też inny dorobek reżysera – powiedziała nam Barbara Sobkowicz. – Chcemy pokazać, że Jerzy Hoffman nie zamyka się tylko w treściach historycznych, ale że jest otwarty także na inne tematy”. Stąd w programie festiwalu obraz „Piękna nieznajoma” zrealizowany w koprodukcji z Rosją oraz film „Znachor”, który organizatorzy wybrali z uwagi na wspaniałą tytułową rolę nieżyjącego już aktora, Jerzego Bińczyckiego. Pokazane zostaną także dwa filmy historyczne – „Ogniem i mieczem” oraz adaptacja „Starej baśni”.
W tym roku festiwal będzie trwał trzy dni, a do udziału, oprócz młodzieży szkół średnich, zaproszono po raz pierwszy gimnazjalistów. Dla nich przewidziany jest pierwszy dzień festiwalu.
Reżyser Jerzy Hoffman odwiedzi Sochaczew w drugim dniu festiwalu, a więc 1 marca. W Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Chopina, gdzie tradycyjnie odbywa się impreza, spotka się w południe z licealistami biorącymi udział w pokazach, a później prawdopodobnie także z uczestnikami pierwszego dnia festiwalu w Gimnazjum nr 2.
4 Sochaczewskiemu Festiwalowi Filmów Polskich, jak zwykle towarzyszyć będą prelekcje, spotkania z aktorami, wystawy, a także konkursy literackie i turnieje wiedzy filmowej. Trwa również przygotowanie do druku festiwalowego plakatu oraz programu. Barbara Sobkowicz zachęca uczestników spotkania z twórczością Jerzego Hoffmana do wcześniejszego obejrzenia (indywidualnego lub w szkole) „Potopu” w reżyserii bohatera festiwalu.
Współorganizatorami tej edycji festiwalu, podobnie jak i poprzednich, oprócz Miejskiego Ośrodka Kultury są Mazowiecka Sieć Kin oraz Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie.
Jolanta Sosnowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy