FUGA

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: FUGA Film, fotografia sochaczew

8 czerwca Sochaczewski Klub Filmowy działający na II piętrze Kramnic Miejskich na godz. 17.00 zaprasza na przejmujący film duetu Muskała – Smoczyńska pt. FUGA.

Film traktuje o fudze dysocjacyjnej, objawiającej się utratą pamięci, na którą zapada bohaterka filmu.

Alicja jest trzydziestoparoletnią kobietą. Prowadzi swobodne, bezdomne życie na ulicach wielkiego miasta. Nie wie, że tak naprawdę ma na imię Kinga, a kilkaset kilometrów dalej, na przedmieściach innego miasta, od dwóch lat czekają na nią mąż i kilkuletni syn.

Przyczyn fugi może być wiele. Wśród nich są m.in. urazy głowy albo – jak w przypadku bohaterki filmu– traumatyczne wydarzenia i niezgoda na dotychczasowe życie.

Osoby, które cierpią na to zaburzenie, uciekają przed sytuacją, z którą nie potrafią sobie poradzić. Robią to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Słowo „fuga” pochodzi z łaciny i oznacza właśnie ucieczkę.

Mózg Kingi  zresetował jej pamięć, pewnym sensie rodzi się ona na nowo. I jest zupełnie inną osobą niż tą znaną rodzinie, z której wyszła.

Przychodząc na film poznamy  przed czym uciekała Kinga, co wyniknęło z tej ucieczki i jej odnalezienia.

Punktem wyjścia do scenariusza dla Gabrieli Muskały, która gra Kingę/Alicję do napisania scenariusza było obejrzenie programu „Ktokolwiek widział ktokolwiek wie”, w którym pokazano kobietę, która straciła pamięć oraz jej reakcja na wiadomość, że ktoś ją rozpoznał. Praca nad scenariuszem, w tym rozmowy z psychiatrami, osobami dotkniętymi fugą, ich bliskimi, policjantami, pracownikami fundacji ITAKA, trwała 6 lat.

„Fuga” została zaprezentowana w prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Co roku zakwalifikowanych zostaje do niej jedynie siedem filmów. Jest filmem gruntownie przemyślanym i dającym do myślenia (także o nas samych, o rolach społecznych, tożsamości, roli podświadomości, wierności sobie, próbie zrozumienia siebie, trudnych relacjach itd.).

Zachęcamy do przybycia, tego nie można przegapić!

Film trwa 100 minut. Wstęp jest wolny.

 

 

 

 

 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy