Zaloguj się do konta

Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2014-10-13
Kościół i religia
10 października w Niepokalanowie wybrzmiały pieśni „Gaude Mater” i „Gaudeamus igitur” w wykonaniu niepokalanowskiego chóru pod dyrekcją Piotra Milczarka. Dla społeczności akademickiej Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” oraz Centrum Studiów Mariologicznych Wydziału Teologicznego UKSW „Kolbianum” rozpoczął się nowy rok akademicki 2014/2015. W uroczystej inauguracji uczestniczył Tadeusz Koryś, starosta sochaczewski.

Przybyłych gości powitał o. dr Mirosław Bartos, gwardian Niepokalanowa, po którym głos zabrał o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik, dyrektor Instytutu „Kolbianum”, przedstawiając sprawozdanie z działalności Instytutu za lata 2010 – 2014.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. Przypomniał w nim między innymi historię uczelni, trudne początki w czasach komunistycznych oraz lata rozwoju, które doprowadziły placówkę do obecnego kształtu. Podkreślił też rolę Uniwersytetu w budowaniu przyszłości opartej na tradycji chrześcijańskiej przez uprawianie nauki na wysokim poziomie i jednoczesne przenikanie do serc młodych ludzi z wartościami wypływającymi z Ewangelii, a które są w tak wspaniały sposób kultywowane w niepokalanowskim ośrodku.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie dyplomów absolwentom Instytutu „Kolbianum” oraz przyjęcie nowych osób w poczet jego studentów, które zgodnie z tradycją złożyły ślubowanie. Dalszą część inauguracji wypełniły życzenia na nowy rok akademicki.

- W życiu każdej uczelni inauguracja nowego roku akademickiego jest wyjątkowym dniem pełnym wiary i nadziei. Ma swój wymiar rzeczywisty i symboliczny. W nową drogę wyruszają zarówno profesorowie, wykładowcy, jak i studenci. Jaka ona będzie, pokaże czas. Ale jestem przekonany, że nie zabraknie twórczego zapału, głodu wiedzy, wspaniałych osiągnięć naukowych – mówił starosta Tadeusz Koryś, dodając, iż z pewnością cała społeczność akademicka przyczyni się do rozsławienia swojej Alma Mater, a czas spędzony w jej murach będzie bogaty w nowe doświadczenia, projekty, inicjatywy. Głos zabrał również Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Po zakończeniu uroczystości rozpoczęła się międzynarodowa konferencja mariologiczna zatytułowana „Wszystko postawiłem na Maryję. NMP w życiu i nauczaniu Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. W jej trakcie odprawiona została msza święta, podczas której homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.

Miniony rok akademicki był piątym rokiem działalności Instytutu „Kolbianum”, a czwartym, w którym, Instytut prowadzi działalność dydaktyczną w ramach UKSW. W pierwszym roku akademickim liczba studentów wynosiła 25, zaś w roku akademickim 2013/2014 wzrosła do 62. W roku 2014/2015 studia podjęło 50 studentów. Wśród studentów przeważają Polacy, ale są również przedstawiciele z Białorusi, Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch, Francji Kanady, Stanów Zjednoczonych, Bułgarii, Szwajcarii i Filipin.

Opinie (1)

hyakintos

studia z mariologii? a czemu nie z wróżbiarstwa? to tak samo bezsensowne. [2014-10-14 20:30]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc