Gaz ziemny – sprawdź czy będzie drożej

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Gaz ziemny – sprawdź czy będzie drożej Inwestycje sochaczew

Od kilku lat nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z ekologicznego źródła ogrzewania jakim jest gaz. Do tej pory było to korzystne rozwiązanie. Ale z dniem 1 stycznia 2019 jedyny dostawca gazu w Sochaczewie podniósł ceny, wzrosły nieznacznie także w PEC Sochaczew. Czy mamy się czego obawiać?


Walka ze smogiem to w Polsce jednak nadal temat daleko od rzeczywistości. W momencie w którym coraz więcej mieszkańców chciało przejść na ogrzewanie gazem ziemnym, bądź już to zrobiło, ceny znacząco poszybowały w górę. Przykładowo na jednym z osiedli cena z 3,88/m3 wzrosła do 5,88 zł/m3. To na 68 m2 sochaczewskiego mieszkania wróży wzrost ceny miesięcznej o 136 zł. Mieszkańcy zaniepokojeni pytają czy mają obawiać się przyszłości?


Jeśli chodzi o PEC Sochaczew jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, iż decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wzrost cen w Sochaczewie został zaakceptowany. Jak czytamy w uzasadnieniu:


"W dniu 26 października 2018 r. Przedsiębiorstwo zwróciło się z wnioskiem o zatwierdzenie zmiany taryfy dla ciepła w zakresie wysokości określonych w niej cen i stawek opłat za ciepło w związku z koniecznością uwzględnienia nowych cen zakupu paliwa gazowego, nowych cen zakupu energii elektrycznej oraz zmianą cen i stawek opłat za zakupione ciepło od przedsiębiorstwa Geotermia Mazowiecka S.A. z siedzibą w Mszczonowie.


Uzasadnieniem powyższej zmiany jest okoliczność przewidziana w § 28 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22 września 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1988), w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło, zwanego dalej: „rozporządzeniem taryfowym", tj. istotny wzrost kosztów zakupu paliwa gazowego i energii elektrycznej, w stosunku do tych kosztów, które stanowiły podstawę kalkulacji obecnie obowiązującej taryfy dla ciepła"


A jak to działa w rzeczywistości?

Udało nam się ustalić jak będą wyglądały ceny jeśli chodzi o odbiorców gazu ziemnego na terenie Sochaczewa. Jedynym dostawcą tego paliwa do naszego miasta jest firma SIME. Jak poinformowała nas Sylwia Budzyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w/w przedsiębiorstwa rzeczywiście ceny dla klientów są wyższe niż np. w grudniu ubiegłego roku. Niestety związane jest to ze zmianą cen zakupu tego paliwa przez SIME. Jednakże sytuacja ta powinna niebawem się zmienić. Firma planuje coroczne zakupy rezerw, które będą dla klientów indywidualnych zwiastowały poprawę stawek. Można ze stanowczością stwierdzić, iż za kilka miesięcy cena za metr sześcienny gazu dla klientów firmy SIME ulegnie zmianie na niższą. 


I tu dzięki informacji od dostawcy sochaczewskiego gazu można przejść do budynków wielorodzinnych, które zasilane są z PEC. Jarosław Dorociak, prezes PEC uspokaja:

„My odczuliśmy również podwyżkę, te podwyżki są już uwzględnione w taryfach od stycznia 2019 roku. Podwyżka 31 procent ze względu na warunki współpracy PEC z firmą SIME nie dotyczy naszych klientów. Podwyżka dla każdego odbiorcy niestety była. Ta taryfa, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku nie dotyczy PEC. My obserwując tendencje na rynku gazowym złożyliśmy do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zmianę taryfy już w październiku ubiegłego roku. Ceny w związku z tym wzrosły w PEC o 10,58 procenta dla naszych odbiorców. W maju będziemy planować nowe koszty. Tu już niestety nie da się wcześniej przewidzieć jak będą wyglądały. Nie ukrywam, że będziemy chcieli jeśli nie obniżyć ceny to chociaż utrzymać te, które mamy” 


Znając odpowiedź Sylwii Budzyńskiej z firmy SIME mieszkańcy Sochaczewa muszą z podwyżką cen uporać się tylko przez najbliższe kilka miesięcy. Kolejne terminy przyniosą stabilizację cen a to w dalszej perspektywie daje nam odpowiedź, że ogrzewanie gazowe będzie najkorzystniejsze z punktu widzenia ochrony środowiska i braku fioletowego alertu na mapie smogowej Sochaczewa. 

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

robroyrobroy
+1
zacytuję :

Można ze stanowczością stwierdzić, iż za kilka tygodni cena za metr sześcienny gazu dla klientów firmy SIME ulegnie zmianie na niższą. .

jak się skończy sezon grzewczy? (2019-02-18 05:50)
zabczynski227zabczynski227
0
Nie znam przypadku aby ktoś obniżył ceny czy to za gaz , czy za energię . Jest to zwykła gra na zwłokę i może zapomną .Już niedługo znów czekać Nas będzie podwyższka za energię oraz za inne paliwa. (2019-02-18 16:44)
SieciechSieciech
0
No cóż.. ekologia kosztuje ;-) (2019-02-18 19:09)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy