Gazetka nobilituje szkołę

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Gazetka nobilituje szkołę Słowo pisane sochaczew

Jak stworzyć gazetkę szkolną, z której można dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach z życia szkoły, poczytać krótkie artykuły i felietony dotyczące życia szkolnego?

Temu tematowi poświęcone było spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu sochaczewskiego. Warsztaty, które obyły się 16 listopada 2016 r., poprowadziła pani Jolanta Śmielak-Sosnowska, redaktor Ziemi Sochaczewskiej.

Należy zacząć od strony organizacyjnej. Warto, żeby nauczyciel opiekujący się gazetką porozmawiał z dyrektorem szkoły, przedstawił plusy i minusy, redagowania gazetki, powiedział, czego będzie potrzebował. Żeby uświadomił zwierzchnikowi, że dobrze redagowana gazeta (bo tylko o takiej mówimy) może być świetną promocją dla szkoły.

Jeśli otrzymał zgodę, organizuje koło dziennikarskie. Dobrze jest przyjąć każdego chętnego ucznia, bo przecież dla każdego znajdzie się zajęcie – pisanie tekstów, robienie zdjęć, grafiki, składanie gazetki, kolportaż…

Następny etap to wybór redaktora naczelnego oraz przydzielenie każdemu uczniowi konkretnego zadania. Wymyślamy tytuł (w drodze konkursu albo metodą burzy mózgów), określamy format gazetki, jej objętość, rubryki, częstotliwość ukazywania się.

Dla osób piszących i redagujących gazetkę trzeba zrobić zajęcia dziennikarskie. Uświadamiamy uczniom, że pisanie dziennikarskie jest inne niż literackie. Tekst musi być obiektywny, zwięzły, konkretny, podzielony na akapity. Napisany krótkimi zdaniami. Stosujemy technikę odwróconej piramidy od szczegółu do ogółu.

Na takich zajęciach uczymy uczniów jak napisać teksty, jak je rozmieszczać – tytuły (muszą być atrakcyjne, przyciągać uwagę) i śródtytuły (jeśli tekst jest za długi). Jak zamieszczać zdjęcia. Muszą być bardzo dobrej jakości, z podpisanym źródłem. Zwracamy uwagę na stronę graficzną, stałe działy i ogólne rozmieszczenie tekstu i grafiki.

Gotowy materiał, po korekcie, składamy sami, z pomocą szkolnego informatyka albo korzystamy ze specjalnego edukacyjnego projektu Junior Media. Zaletą tego programu jest to, że nasze gazetki są dostępne on-line. Można je umieścić na stronie szkoły. Obniży to koszty tworzenia gazetki i zwiększy grono odbiorców.

Tworzenie gazetki wymaga systematyczności i obowiązkowości. Uczy współpracy w grupie. Jest doskonałą okazją do dzielenia się pomysłami, planowania pracy, twórczego rozwiązywania problemów. A przede wszystkim daje uczniom satysfakcję z publikowania własnych tekstów na łamach pisma.Aneta Stępień

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy