GLINA

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: GLINA Film, fotografia sochaczew
+6

18 października o godz.17.00 Sochaczewski Klub Filmowy zaprasza na klasyk prod.francuskiej pt.: GLINA w reżyserii Jean-Pierre Melville`a z 1972 roku. W rolach głównych; Alain Delon,Richard Crenna,Catherine Deneuve. Film trwa 98 min.

Eduard Coleman  jest cynicznym gliną z pogardą dla prawa, którego ma bronić. Simon właściciel nocnego klubu i włamywacz, przygotowuje się do skoku życia. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale i kobieta – Cathy . Nie kocha żadnego, co nie przeszkadza jej utrzymywać romansu z obydwoma jednocześnie. Coleman dostaje cynk o planowanym napadzie. Rozpoczyna  śledztwo...

Jean -Pierre Melville -mistrz francuskiego kina gangsterskiego do którego powinowactwa artystycznego przyznają się m.in.: Tarantino,Jarmusch ,Mann czy Scorsese.
Stworzył swój unikalny styl dzięki fascynacji kinem lat 30 ubiegłego wieku. Konstrukcja scenografia, kadrowanie, poszczególne ujęcia i gra aktorska są zredukowane do minimum.

Melville jest mniej zainteresowany ukazaniem przemocy, bardziej zależy mu na budowaniu nastroju. Tempo filmu jest stałe i powolne.  Sceny popełniania przestępstw, w tym zabójstw pokazuje na zimno, jak zwykłe rutynowe czynności. Melville celowo rezygnuje z użycia środków, które podniosły by ich widowiskowość.

Długie płaszcze i kapelusze,zbliżenia na twarze,mimika, kobiety ukazane zawsze jako femme fatale,świat gangsterów i ich zasady dotyczące lojalności,honoru i zdrady niemal jak u samurajów,świadoma stylizacja na "czarne kino" wreszcie dialogi skrócone do minimum. To styl Melville`a.

Warto poznać, tym bardziej że wstęp jest wolny.Zapraszamy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy