Gmina fair play - Sochaczew w rankingu

/ 6 komentarzy

Po raz czwarty Sochaczew przystępuje do prestiżowego rankingu „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”. W tym roku jest to już siódma edycja tego ogólnopolskiego konkursu, którego główną ideą jest wskazanie polskim i zagranicznym firmom miejsca, gdzie mogą inwestować bez obaw, gdzie inwestorzy obsługiwani są w przyjaznej atmosferze i mogą liczyć na pomoc oraz doradztwo ze strony pracowników urzędu, których etyka nie jest kwestionowana.
Sochaczew w roku 2005 i 2006 otrzymał taki certyfikat, zaś w roku 2007 tytuł miasta „Złotej Lokalizacji Biznesu”.
W tej chwili, po ocenie i weryfikacji ankiet przesłanych przez uczestników w I etapie konkursu 'Gmina Fair Play', Sochaczew został zakwalifikowany do II etapu, w trakcie którego na terenie samorządów dokonywane są spotkania kontrolne. Jednym z najważniejszych, które odbyło się 15 lipca, jest ocena realizacji procesów inwestycyjnych i sprawdzenie klimatów inwestycyjnych.
Obecni – przedstawiciele firm, zakładów pracy, instytucji doszli do zgodnego wniosku, że Janusz Byrtus – audytor, może z całkowitą pewnością zarekomendować miasto Sochaczew do kolejnego tytułu.
W trakcie spotkania poruszonych zostało wiele wątków, w tym najbardziej nurtujących i mieszkańców, i potencjalnych inwestorów.
Mówiono o konieczności obniżenia lub przynajmniej zamrożenia dotychczasowych cen ciepła, które aktualnie są dużo większe od średniej krajowej. PEC realizuje program obniżenia kosztów stałych. Teraz w 11 kotłowniach moc zamówiona wynosi 18 Megawatów, zaś zainstalowana 44 MW. PEC broni się próbami zmiany środka grzewczego.
Geotermia Mazowiecka chwaliła szybkość podejmowania decyzji. Od podpisania listu intencyjnego na budowę nowej kotłowni w lipcu 2007 roku minął dopiero rok, a finalizacja inwestycji (rozpoczętej od zera) już za dwa miesiące.
Nie ma kłopotów z wodą i ściekami, w ramach największej inwestycji w historii miasta (270 mln zł) budowana jest nowa sieć kanalizacyjno – wodociągowa, zaś oczyszczalnia jest przygotowana do docelowego odbioru ścieków z całego miasta.
Zebrani wskazywali także na minusy – trudne do szybkiego usunięcia, ale dokuczliwe. Mówiono o ograniczeniu terytorialnym miasta przez opasującą go gminę. Kształt geograficzny (długość kilkanaście kilometrów, szerokość 3,5 km) utrudnia komunikację i prowadzenie wszelkiego rodzaju mediów. Konieczna jest budowa drugiej drogi łączącej północ z południem miasta, parkingów miejsc postojowych. Niewystarczająca jest baza noclegowa i gastronomiczna, zwłaszcza w kontekście zbliżających się imprez – EURO 2012 i rocznicy urodzin Chopina.
Miasto zamierza podnieść standard i rozbudować program atrakcji usług turystycznych, m.in. przez zagospodarowanie podzamcza. Planowana jest budowa dwóch hoteli, jednego w Żelazowej Woli. Już niedługo ogłoszony zostanie przetarg o wartości ponad 40 mln zł na rozbudowę parku i obiektów w dworku Chopina.


wach
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

NovJanNovJan
0
czy start w tym konkursie jest płatny?
a jesli tak to co my(jako miasto) z tego mamy?
3 lata startów a powaznych inwestorów(pomijam magazyny) jak nie ma tak nie ma.
(2008-07-22 12:17)
RafalRafal
0
Kłania się google: www.gmina.fairplay.pl/content/formularze/2008/gfp_regulamin_2008.pdf

Płatny jest każdy z etapów konkursu, w zależności od liczby mieszkańców. (2008-07-22 17:27)
NovJanNovJan
0
bardzo dziekuje za odpowiedz na jedno z pytań.

pzdr.
novjan (2008-07-22 20:58)
MasłowskiMasłowski
0
To tylko jeden z wielu konkursów (usług tego typu). Kolejny etap kolejne pieniądze i kolejna etykieta. Dla mnie bez znaczenia.
Tego typu konkursy już nie robią takiego wrażenia jak na początku gdy pojawiły się na rynku. Każdy może zostać laureatem.Wystarczy spełnić odpowiednie kryteria. (2008-07-22 22:12)
FatimkaFatimka
0
Fajnie że jesteśmy fair play tyle, że gdzie inwestorzy...? (2008-07-23 13:47)
handlowiechandlowiec
0
Nie wiem czy wiecie, że założycielami konkursu i oceniającymi w konkursie są sami inwestorzy.
Jest to sztuka dla sztuki i kiełbasa wyborcza dla władz a dla nas koszt. (2008-07-23 18:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy