Gmina Sochaczew wspiera budowę nowego mostu w mieście

Zdjęcia i foto: Gmina Sochaczew wspiera budowę nowego mostu w mieście Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Dzień 2 sierpnia 2019 roku przechodzi do historii jako chwila, w której budowa nowego mostu na rzece Bzurze wkracza w etap realizacji. Wójt Gminy Sochaczew od początku pojawienia się koncepcji tej inwestycji wspiera ją. 


W Starostwie Powiatowym podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji dotyczącej nowego mostu. Już w 2018 roku podjęto działania na rzecz wykonania tej inwestycji, wówczas odbyło się wspólne posiedzenie rady miasta, gminy Sochaczew oraz powiatu, gdzie głównym tematem była właśnie budowa nowego mostu. Inwestycja dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego. 


,,Ogromna inicjatywa przed nami. Przygotowujemy się do niej już od jakiegoś czasu. Rozpoczęliśmy od wspólnego posiedzenia rady miasta, gminy i powiatu. Podpisaliśmy porozumienie dotyczące budowy nowego mostu na rzece Bzurze. Lokalizacja to teren pomiędzy Sochaczewem a Chodakowem. Teraz poznamy różne projekty przygotowane przez biuro projektowe. Zdaniem gminy dobrze byłoby związać drogę powiatową, z drogą wojewódzką, która otworzyłaby przestrzeń komunikacyjną w kierunku miasta, Warszawy, Płocka. 


Najkorzystniej wydaje się byłoby celować w ulicę Trojanowską. Uważamy, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna. Tereny gminy to dynamika bardzo rozwojowa. Budowa nowego mostu to jednak korzyści dla całego powiatu. Most w ciągu ul. Warszawskiej to obecnie za mała przepustowość i wynikające z tego niebezpieczeństwo, spowolnienia ruchu do Płocka, Iłowa, Młodzieszyna. Żeby dynamiczny rozwój mógł nastąpić trzeba inwestować. Jedną z takich inwestycji jest właśnie most. Jest to przedsięwzięcie skierowane zarówno dla ułatwienia codzienności mieszkańców, ale i przedsiębiorców, których mamy na terenie gminy coraz więcej. Realizacja nowego mostu na pewno będzie ogromnym czynnikiem dynamizującym, rozwojowym, a także impulsem gospodarczym." - mówił Wójt Gminy, Mirosław Orliński


Rozwój, przede wszystkim, gminy Sochaczew to duży impuls do podjęcia tematu budowy dodatkowej przeprawy na rzece Bzurze. Mieszkańców oraz inwestycji w gminie Sochaczew jest z roku na rok więcej a rada gminy wspiera ich poprzez, między innymi, budowę dróg, chodników, poprawę bezpieczeństwa oraz przyszłościowo wsparciu budowy mostu. 


Realizacją umowy ma zająć się powiat i partycypować w połowie kosztów, a miasto oraz gmina Sochaczew mają przekazać po 25 procent pozostałych środków. 


,,Obecnie rozpoczynamy działania, polegające na wprowadzaniu zadania do Wieloletnich Planów Finansowych. Gmina planuje przeznaczyć wsparcie finansowe na budowę mostu w 25% kosztów tej inwestycji. Są to spore wydatki, ale uważamy, że ważne dla mieszkańców. Miejscowości takie jak Żdżarów, Rozlazłów, Gawłów, Żuków, Kąty, będą miały możliwość ogromnego rozwoju. Rada gminy podjęła stosowne uchwały, przygotowujemy środki finansowe na to zadanie. Na chwilę obecną deklarujemy udział w tworzeniu projektu mostu. To pierwszy krok. Po wykonaniu dokumentacji przystąpimy do kolejnej fazy, realizacji. Będzie to czas określania kosztów budowy i możliwości dofinansowań." - dodaje Mirosław Orliński 


2 sierpnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie podpisano umowę z wykonawcą projektu budowli, spółką z Rzeszowa Promost Consulting. Koszt jaki będzie poniesiony na to zadanie to 974.160 zł.


Wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński podpisał dokument wraz ze Starościną Jolanta Gontą, burmistrzem miasta Piotrem Osieckim, posłem Maciejem Małeckim oraz przewodniczącym rady powiatu Andrzejem Kierzkowskim. Swoje podpisy złożyli również prezes Promostu Tomasz Siwowski oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Małgorzata Dębowska.   


Obecnie ruszy praca nad lokalizacją samej przeprawy mostowej. W skład tych działań wejdą uzyskanie decyzji środowiskowej, opracowanie koncepcji, uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, wykonanie badań gruntu, oceny geologiczne, wszelkiego rodzaju projektów technicznych czy raporty geologiczne. Do realizacji inwestycji mogą okazać się niezbędne wykupy gruntów a także ustalenia prawa do nich.  


Podpisany dokument przewiduje prace podzielone na dwa etapy. To firma Promost wykona analizę układu komunikacyjnego w mieście oraz przedstawi najlepszą koncepcję dla nowego mostu w Sochaczewie. Kolejno będą to działania związane z opracowaniem projektu. Całość tego przedsięwzięcia będzie wedle zapisów umowy trwać do 2021 roku. Sama budowa, według zapowiedzi, rozpocznie się w roku 2022. 


Zdjęcie - sochaczew.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy