Grzybobranie w powiecie sochaczewskim: jest wysyp

/ 9 komentarzy / 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: Grzybobranie w powiecie sochaczewskim: jest wysyp Rekreacja sochaczew
+8

Grzybiarze doskonale wiedzą, kiedy i gdzie się udać, by mieć udane grzybobranie. W powiecie sochaczewskim nie brakuje takich miejsc. Do najpopularniejszych należą m. in. lasy młodzieszyńskie, Rzepki w Gminie Iłów, Sarnów w Gminie Rybno, kompleksy leśne w Plecewiach, Konarach, czy wreszcie nasz najbliżej położony Las Gawłowski. Mieszkańcy, niestety, często zbierają też grzyby w Kampinoskim Parku Narodowym, zapominając, że nie tylko jest to szkodliwe dla unikalnej przyrody puszczy, ale także zakazane i obłożone ryzykiem otrzymania mandatu do 500 złotych.

 

Dla wielu ludzi zbieranie grzybów to wręcz pasja, niekoniecznie podyktowana względami kulinarnymi. Podczas spacerów po lesie, w ciszy, wśród natury, można naprawdę się zrelaksować, a znalezienie każdego kolejnego jadalnego kapelusika napawa serce radością, a nawet dumą. Jednym zdaniem, grzybobranie może mieć wręcz terapeutyczne działanie na skołatane nerwy.

Jak twierdzą mieszkańcy, w tym roku naprawdę mamy co zbierać w powiecie sochaczewskim, ostatni wysyp zaczął się ponoć przedwczoraj. Wśród najczęściej wymienianych kompleksów leśnych, do których jeżdżą lokalni grzybiarze, należą lasy młodzieszyńskie, Rzepki i Sarnów w Gminie Iłów, kompleksy leśne w Plecewiach, Konarach, czy wreszcie nasz najbliżej położony Las Gawłowski. Ciekawi jesteśmy, jakie są wasze ulubione miejsca.

Niestety, wielu mieszkańców zbiera też grzyby na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, lekceważąc regulaminowy zakaz, a także fakt, że mogą za to otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Przede wszystkim jednak szkoda, że zupełnie nie liczy się dla nich fakt, iż to w naszym ludzkim interesie leży, by przyroda znajdującej się pod ochroną puszczy, tudzież wszystkich tego typu miejsc, pozostała nietknięta.

Zachęcamy Was do podzielenia się swoją wiedzą na temat szczególnie lubianych przez jadalne grzyby miejscówek w powiecie sochaczewskim, gdzie te można zbierać legalnie, a także do pochwalenia się zdjęciami z grzybobrania w komentarzach. Na zachętę publikujemy zdjęcia smakowitych podgrzybków, kozaków i maślaków autorstwa Marka Pętlaka.

 

 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

kasia1986kasia1986
+1
Okolice Iłowa (2017-09-13 18:41)
jarljarl
0

Gratuluacje, ale grzyby powinno się wycinać aby nie niszczyć grzybni.

(2017-09-13 19:53)
kacperskyykacperskyy
0

widze jarl ze na grzybach tez sie znasz... :) kazdy leśniczy ci powie, ze nie ma to wiekszego znaczenia a pytanie jest tak samo dobre jak to co bylo pierwsze jajko czy kura..

Ale jak juz przejdziesz sie do sanepidu to dowiesz sie ze lepiej wykrecac dlatego ze caly grzyb jest potrzebny jak chcesz ustalic czy jest trujacy czy nie.

tyle w temacie.

(2017-09-14 07:57)
agnieszkatagnieszkat
0

cd. grzybków z gminy Iłów :)

(2017-09-14 12:04)
redakcjaredakcja
0

Dziękujemy czytelnikowi za przesłanie zdjęcia

(2017-09-14 12:28)
rytcarrytcar
+1

Borowik sosnowy w całej okazałości ;)

(2017-09-14 13:32)
robroyrobroy
0

zbieranie grzybów w puszczy  jest szkodliwe dla przyrody? ,przyroda sobie poradzi z wycinką borowików,maślaków i innych owoców leśnych,żerby tylko zbieracze nie zaśmiecali lasów butelkami,torebkami foliowymi,nie rozjeżdżać  puszczy samochodami,motorynkami,pojazdy na parking i nogami do lasu, zbieractwo w innych lasach nie rujnuje ich ekosystemu a Kampinos niszczy?. nie wolno wynosić większej ilości szyszek, kwiatów ,a na wieńce pogrzebowe tną gałęzie świerkowe i można? trzeba utrzymać z czegoś tych strażników co zabierają grzyby,rozdeptują je i nakładają mandaty. Naczelny Wycinacz  drzew, Minister Szyszko jak skończy z Białowieżą,złapie sę za Kampinos,nie będzie przebacz, atrakcyjne tereny pod budownictwo blisko Warszawy,

(2017-09-15 05:28)
robroyrobroy
0

.

(2017-09-15 05:51)
redakcjaredakcja
0

Dziękujemy Annie Kaniewskiej za udostępnienie zdjęcia do publikacji i gratulujemy efektów grzybobrania.

(2017-09-18 11:33)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy