Dzień Kobiet na ludowo

/ 1 komentarzy / 9 zdjęć
+4

W dniu 8 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Podkreślić trzeba, że w tym roku spotkanie pań miało nieco inny wymiar, gdyż trwający kilka miesięcy wcześniej remont biblioteki otworzył jej większe możliwości w zakresie realizacji działań kulturalno - oświatowych.

Dzień Kobiet to pierwsza uroczystość, która odbyła się po zakończeniu przebudowy tej instytucji. W jej wyniku dobudowana została sala na piętrze, której rozmiary pozwalają zrealizować przedsięwzięcia na większą niż dotychczas skalę.

I rzeczywiście 8 marca o godzinie 17.00 sala była już pełna, gdyż z zaproszenia GBP skorzystało wiele pań. Były to w większości stałe bywalczynie biblioteki, jej sympatycy i przyjaciele; ale także goście, którzy tego dnia mieli występować na scenie. Na zaproszenie Dyrekcji instytucję odwiedziły "Grzybowianki" – zespół ludowy z sąsiedniej gminy oraz wychowanki MOW „Dom na szlaku”.

Dziewczęta z MOW występowały jako pierwsze. Na tle przygotowanej dekoracji odegrały kilka zabawnych scen, które rozgrywały się w Kawiarni pod Tulipanem. Tematem rozmów kilku panów, którzy spotkali się tam „na piwie” były oczywiście kobiety. Zabawne scenki były przelatane piosenkami wykonywanymi przez uczennice z MOW przy akompaniamencie nauczyciela muzyki.

W dalszej części programu wystąpiły „Grzybowianki” – zespół ludowy, który istnieje od 1987 roku. Jego członkinie mają bogaty dorobek pieśni i piosenek, które powstawały w wyniku poszukiwania starych utworów ludowych, przeglądania domowych śpiewników, wypytywania matek i babek o dawne piosenki, przypominania melodii z dzieciństwa.

Teksty piosenek wykonywanych przez "Grzybowianki" są inspirowane wiejskimi zwyczajami. Opowiadają o urokach mazowieckiej wsi, pracy rolników, radościach i problemach kobiet wiejskich. Repertuar mamy bardzo szeroki, większość to piosenki z tego regionu, ludowe i biesiadne, ale adaptujemy na swoje potrzeby również zasłyszane melodie, to co nam wpadnie w ucho, spodoba się podczas wyjazdów - opowiada pani Teresa Kowalska.

Zarówno występ młodzieży z MOW, jak i „Grzybowianek” podobał się bardzo publiczności, która spędziła ten wieczór w miłej atmosferze. Biblioteka zadbała bowiem nie tylko o występy, które niewątpliwie wzbogaciły uroczystość, ale przede wszystkim o to, by panie dobrze się czuły, a spotkanie przy ciastku i kawie odróżniało nieco ten dzień od innych, do siebie podobnych dni.

Dyrekcja dziękuje sponsorom: Bogusława Kobierecka, Katarzyna kalińska, Katarzyna Kamińska, Adam Papierowski, Zbigniew Jachowicz, Przemysław Wasilewski

 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

dominika-kobierdominika-kobier
0
Co do Grzybowianek to kompletna bzdura, ale tak to jest jak sie w bzdury wierzy... :) (2017-03-19 13:02)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy