Harcerze oddali hołd Prezydentowi Kaczorowskiemu - 10.04.2015

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Harcerze oddali hołd Prezydentowi Kaczorowskiemu - 10.04.2015 Historia i tradycja sochaczew
+3

W piątą rocznicę śmierci ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Sochaczew złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku znajdującym się przed siedzibą hufca. Uroczystość była również okazją do złożenia przyrzeczeń harcerskich i zobowiązań instruktorskich.


Pomnik bliskiego sercu wszystkich harcerzy Ryszarda Kaczorowskiego odsłonięto 21 września 2013 roku podczas obchodów Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. W tym szczególnym dniu harcerzom towarzyszyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, która dziękowała za tak godne uhonorowanie męża. Słowa podziękowania skierowała do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania pomnika i usytuowania go w tym szczególnym miejscu. Zaznaczyła, że harcerska droga jej męża oraz wierność harcerskim ideałom może być wzorem i wartościowym przykładem dla młodych, wkraczających w szeregi harcerstwa. 


Dla harcerzy prezydent Ryszard Kaczorowski był postacią wyjątkową. Mimo różnicy lat i doświadczeń potrafił przekazać im swoje wartości w prosty i jasny sposób. Harcerstwo było jego pasją, szkołą życia, służbą pełnioną do ostatnich dni. To tutaj harcmistrz Rzeczypospolitej Ryszard Kaczorowski ukształtował swój charakter, zdobył wielki autorytet, który pomógł mu objąć urząd prezydenta RP na uchodźstwie. Dla harcerzy zawsze będzie Mistrzem – niedoścignionym wzorem do naśladowania.


Skromny pomnik dłuta artysty-rzeźbiarza, absolwenta warszawskiej ASP, Sylwestra Ambroziaka, przedstawiający popiersie Ryszarda Kaczorowskiego, ustawiono na wysokości budynku Hufca ZHP. Poprzez ten gest sochaczewscy harcerze chcieli dać wyraz szacunku do wielkiego Polaka, a także w szczególny sposób uczcić pamięć o Nim. Nie byłoby to możliwe bez pomocy, zaangażowania i wsparcia wielu Sochaczewian, instytucji oraz firm. Dzięki nim udało się zrealizować marzenie wielu młodych ludzi, dla których druh Ryszard Kaczorowski był, jest i pozostanie postacią znaczącą.


Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem II Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Był także bohaterem II wojny światowej, działaczem Szarych Szeregów, więźniem NKWD oraz żołnierzem armii gen. Andersa. 1 czerwca 2004 roku został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.(aw)


Fot. Maciej Wasilewski, Jakub Wasilewski


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda ZHP w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy