Harcerze pamiętają o Prezydencie Kaczorowskim

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Harcerze pamiętają o Prezydencie Kaczorowskim Historia i tradycja sochaczew

Każdego roku o tej porze harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Sochaczew zbierają się pod znajdującym się przed siedzibą hufca pomnikiem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. 26 listopada przypada bowiem rocznica jego urodzin, w tym roku już 96. W uroczystości wziął udział również burmistrz Piotr Osiecki wraz ze swoim zastępcą Markiem Fergińskim. 

 

Dla harcerzy prezydent Kaczorowski był postacią wyjątkową. Od wczesnej młodości, będąc w harcerstwie dawał swoim życiem przykład ofiarnej służby Bogu i Polsce. Okupacja sowiecka po 17 września 1939 roku, Szare Szeregi, 2 Korpus gen. Andersa, praca harcerska na Wschodzie i kontynuacja działań ZHP na uchodźstwie, jako naczelnika harcerzy, a następnie przewodniczącego ZHP poza Granicami Kraju, i w końcu objęcie zaszczytnej funkcji ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie – to droga, która jest inspiracją dla wielu pokoleń harcerzy. On sam wielokrotnie podkreślał, że harcerstwo było jego pasją, szkołą życia, służbą pełnioną do ostatnich dni. To tutaj ukształtował swój charakter, zdobył autorytet, który pomógł mu objąć urząd prezydenta RP na uchodźstwie. 


Uroczysty charakter spotkania był też okazją do wręczenia proporca 18 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej „Pasja”, która rok temu przyjęła jego imię. Burmistrz Piotr Osiecki życzył młodym ludziom, by wzorując się na swoim Patronie kształtowali swoje charaktery i zawsze wybierali właściwe ścieżki na drodze swego harcerskiego życia.

 

Pomnik bliskiego sercu wszystkich harcerzy druha harcmistrza Rzeczypospolitej i Honorowego Obywatela Sochaczewa Ryszarda Kaczorowskiego odsłonięto 21 września 2013 roku podczas obchodów Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. W tym szczególnym dniu harcerzom towarzyszyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, która dziękowała za tak godne uhonorowanie męża. Opowiadała wówczas, że również Ona, jej dwie córki oraz pięcioro wnucząt prężnie działają w ZHP w Wielkiej Brytanii.


Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (aw)


Fot. Anna Wasilewska, Elżbieta Pręgowska
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda ZHP w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy