Harcerze porządkują groby, wspominają zasłużonych

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Harcerze porządkują groby, wspominają zasłużonych Historia i tradycja sochaczew
+1

To już tradycja, że tuż przed Wszystkimi Świętymi, sochaczewscy harcerze odwiedzają miejskie nekropolie, miejsca pamięci i żołnierskie mogiły, aby uczcić pamięć poległych w obronie Ojczyzny.

Najpierw kilka dni wcześniej część z nich porządkuje, a następnie dużą grupą docierają pod pomniki, tablice, obeliski i cmentarze. Zapalają znicze oraz symboliczną minutą ciszy i chwilą modlitwy oddają cześć i pamięć nieżyjącym już instruktorom ZHP, a także bohaterom ważnych wydarzeń.

Na wyjątkową zbiórkę zorganizowaną na cmentarzu w Trojanowie przyszło w sobotę kilkadziesiąt osób z 404 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error”. Co roku, w tym symbolicznym miejscu, spotykają się, aby uczcić pamięć pochowanych tam blisko czterech tysięcy żołnierzy poległych bohaterską śmiercią w czasie Bitwy nad Bzurą.

1 listopada sochaczewscy harcerze byli obecni również na cmentarzach znajdujących się w okolicznych wioskach. Jednym z takich miejsc był m.in. pomnik upamiętniający poległych w obronie ojczyzny w 1939-1945 roku, gdzie warty honorowe pełnili harcerze z 66 Drużyny Harcerskiej „Knieje” działającej przy Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie.

(aw)

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda ZHP w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy