Harcerze świętowali Niepodległość

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Harcerze świętowali Niepodległość Historia i tradycja sochaczew
+2

11 listopada zuchy i harcerze z sochaczewskiego hufca obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Włączając się w miejsko-powiatowe obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyli w głównych uroczystościach odbywających się po południu na Placu Kościuszki i kościele św. Wawrzyńca.

Niektóre drużyny rozpoczęły świętowanie nieco wcześniej, biorąc udział w wydarzeniach związanych z tym świętem, a przypominających o najważniejszych faktach i osobach związanych z historią Polski.

66 Drużyna Harcerska „Knieje” działająca w Młodzieszynie uczestniczyła w mszy św. w intencji ojczyzny celebrowanej przez księdza Mateusza Podkowińskiego z tutejszej parafii, podczas której harcerze nieśli dary do ołtarza. Po mszy zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym za Ojczyznę pod tablicą na znajdującej się obok kościoła dzwonnicy, gdzie przetrzymywano i mordowano mieszkańców z terenu gminy (zdjęcie 2).

Z kolei zuchy z 7 Gromady Zuchowej „Leśne Ogniki” na jednej ze zbiórek poznawały historię kraju związaną z rozbiorami i odzyskaniem niepodległości. Samodzielnie wykonały też z papieru polskie flagi, które w dniu Narodowego Święta Niepodległości rozdawały przed kościołem w Chodakowie (zdjęcie 3).

4 Sochaczewska Drużyna Harcerska już kilka dni wcześniej przygotowywała biało-czerwone wstążki, którymi obdarowywała mieszkańców podczas głównych uroczystości na Placu Kościuszki. Wcześniej zapalono znicze na żołnierskich mogiłach znajdujących się na cmentarzu przy ul. Traugutta, m.in. mjr. Feliksa Kozubowskiego i żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego Zygmunta Wolańskiego (zdjęcie 4). Harcerze z 4SDH pomagali również przy układaniu flagi narodowej z biało-czerwonych zniczy (zdjęcie 5).


(aw)


Fot. Maciej Wasilewski, Michał Wrocławski, Agnieszka Pytkowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda ZHP w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy