Hieny cmentarne na cmentarzu w Stefanowie

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Hieny cmentarne na cmentarzu w Stefanowie Rozboje, napady, przemoc sochaczew

1 listopada podczas wizyty Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II/18 pp, na cmentarzu z okresu pierwszej wojny światowej w Stefanowie(pow. Sochazcew, gm.Młodzieszyn), odkryliśmy świeżo wykopane dziury. Obiekt ten jest szczególnie ważny dla członków grupy, ponieważ był jednym z pierwszych na którym pracowali kilkanaście razy społecznie. Ich dziełem jest instalacja krzyża , konserwacja kamienia nagrobnego i prześwietlenie terenu.
Ponieważ, co jakiś czas tego rodzaju dewastacje na terenie wojennych mogił mają miejsce podejrzewaliśmy, że wykopu dokonali ludzie poszukujący pamiątek z okresu wojen za pomocą wykrywacza metali. Wskazywały na to pozostawione na powierzchni , wykopane resztki blaszanych puszek i in., które „pasjonaci” militariów pozostawili uważając je za bezwartościowe.
Nasze przypuszczenia potwierdził człowiek , który dzień wcześniej przejeżdżał obok cmentarza. Z auta zaobserwował jak 3 mężczyzn ze szpadlami i wykrywaczami metalu chodzi po cmentarzu.

Osobnicy ci, zwani inaczej -hienami cmentarnymi, w sposób świadomy zbezcześcili mogiły żołnierzy sprzed 95 lat. Zastanawiające jest też , że nawet zbliżający się dzień Święta Zmarłych nie zniechęcił ich do działania.

Oto Polska właśnie…

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy