Historyczne znalezisko w Żdżarowie

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Historyczne znalezisko w Żdżarowie Historia i tradycja sochaczew

Trzeba mieć szczęście, by znaleźć taki stuletni dowód historii, jaka przetoczyła się przez ziemię sochaczewską. I trzeba chcieć. A Jacek chce. Od dłuższego czasu jego pasją, po pracy, jest poszukiwanie skarbów po lasach i łąkach naszego powiatu. I czasami mu się udaje. Tak jak wczoraj, w Żdżarowie.

 

Ziemia pod lasem w Żdżarowie kryła elementy hełmu z lat pierwszej wojny światowej, używanego przez armię pruską, ale hełmu wyjątkowego. Widoczny na ocalałym orle inicjał FWR używany był tylko przez niektóre pułki. O opinię poprosiliśmy pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, do którego Jacek oczywiście zamierza oddać swój skarb.

 

- Odnaleziony w Żdżarowie orzeł z pruskiej Pickelhaube M1871 stosowany był dla 1, 2 i 3. pułków Fußartillerie, czyli artylerii pieszej. Inicjał FWR był stosowany wyjątkowo właśnie dla tych trzech pułków artylerii w armii pruskiej – mówi Jakub Wojewoda, kierownik Działu Historii w naszym muzeum. - Pickelhauba należała najprawdopodobniej do 1. Pommersches  Feldartillerie - Regiment Nr. 2 . Pułk ten był w składzie 3 Dywizji Piechoty, która walczyła w rejonie Sochaczewa podczas I wojny światowej.

 

Wygląda na to, że Jacek znalazł wszystkie metalowe elementy takiej pickelhauby.


figa

 

 

 4.3
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy