I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny  Imprezy cykliczne sochaczew

I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny


Miasto zaprasza na nowy projekt. Już 24 czerwca 2018 roku na Placu Kościuszki rozpocznie się I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny. W każdą niedzielę lipca o godzinie 19.00 będzie można posłuchać ludowych pieśni.  Jako pierwszy Sochaczewianie będą mogli posłuchać Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.
Festiwal Folklorystyczny to przedsięwzięcie obejmujące koncerty w każdą letnią niedzielę. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca występy będzie można oglądać w Kramnicach Miejskich przy ulicy 1 Maja 21.  Wstęp na koncerty jest bezpłatny.


Jaki jest program Sochaczewskich Festiwali Folklorystycznych?
24 czerwca – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
1 lipca  - Kapela Mazowiecka z Sochaczewa
8 lipca  - Kapela Góralska Hora
15 lipca  - Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy


Jak podkreśla Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Pani Joanna Niewiadomska – Kocik „Chcemy przez cały sezon wakacyjny zaproponować mieszkańcom a także osobom odwiedzającym Sochaczew, ofertę na niedzielne wieczory, która będzie odbywać się o stałej porze i w centrum miasta. Na początek będą to cztery koncerty zespołów ludowych”.


Główny plac miasta zapełni się zespołami o szerokim dorobku artystycznym, wysokim poziomie oraz barwnym repertuarze. Jako pierwszy wystąpi Zespół „warszawianka”, który składa się z trzech grup artystów w których łącznie występuje ponad 200 osób. Są to trzy grupy dziecięce, grupa młodzieżowa oraz dwie grupy studenckie dodatkowo dwie grupy studenckie a także dwa zespoły muzyczne.

Kapela Mazowiecka to nasz rodzimy zespół, który wykonuje muzykę biesiadną, ludową, kolędy i pastorałki a także utwory sakralne czy patriotyczne. Ich twórczość mogli podziwiać mieszkańcy między innymi Belgii, Szwecji, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii czy Portugalii.

Kapela Góralska Hora to zespół z polskich gór oraz słowackich. Usłyszymy w ich repertuarze muzykę góralską z Beskidów oraz Tart. Zespół podkreśla, iż twórczość ich jest wesoła, skoczna a także budzące zainteresowanie publiczności  żywiołowe rytmy bałkańskie, żydowskie czy cygańskie.

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” przybliży sochaczewskiej publiczności tradycje i folklor łowicki.  Program artystyczny „Blichowiaków” składa się z trzech części: suity łowickiej, obrazka łowickiego oraz obrzędu „Zapusty”. Dla różnych uroczystości zespół przygotowuje również programy okolicznościowe. Wraz z zespołem występuje również kapela ludowa.
Lipiec zatem będzie dla sochaczewskiego Placu Kościuszki czasem powrotu do naszej historii oraz tradycji,  przekazywanego poprzez muzykę zespołów folklorystycznych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy