Zaloguj się do konta

I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny

Redakcja
2018-06-20
Imprezy cykliczne

I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny


Miasto zaprasza na nowy projekt. Już 24 czerwca 2018 roku na Placu Kościuszki rozpocznie się I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny. W każdą niedzielę lipca o godzinie 19.00 będzie można posłuchać ludowych pieśni.  Jako pierwszy Sochaczewianie będą mogli posłuchać Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.
Festiwal Folklorystyczny to przedsięwzięcie obejmujące koncerty w każdą letnią niedzielę. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca występy będzie można oglądać w Kramnicach Miejskich przy ulicy 1 Maja 21.  Wstęp na koncerty jest bezpłatny.


Jaki jest program Sochaczewskich Festiwali Folklorystycznych?
24 czerwca – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
1 lipca  - Kapela Mazowiecka z Sochaczewa
8 lipca  - Kapela Góralska Hora
15 lipca  - Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy


Jak podkreśla Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Pani Joanna Niewiadomska – Kocik „Chcemy przez cały sezon wakacyjny zaproponować mieszkańcom a także osobom odwiedzającym Sochaczew, ofertę na niedzielne wieczory, która będzie odbywać się o stałej porze i w centrum miasta. Na początek będą to cztery koncerty zespołów ludowych”.


Główny plac miasta zapełni się zespołami o szerokim dorobku artystycznym, wysokim poziomie oraz barwnym repertuarze. Jako pierwszy wystąpi Zespół „warszawianka”, który składa się z trzech grup artystów w których łącznie występuje ponad 200 osób. Są to trzy grupy dziecięce, grupa młodzieżowa oraz dwie grupy studenckie dodatkowo dwie grupy studenckie a także dwa zespoły muzyczne.

Kapela Mazowiecka to nasz rodzimy zespół, który wykonuje muzykę biesiadną, ludową, kolędy i pastorałki a także utwory sakralne czy patriotyczne. Ich twórczość mogli podziwiać mieszkańcy między innymi Belgii, Szwecji, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii czy Portugalii.

Kapela Góralska Hora to zespół z polskich gór oraz słowackich. Usłyszymy w ich repertuarze muzykę góralską z Beskidów oraz Tart. Zespół podkreśla, iż twórczość ich jest wesoła, skoczna a także budzące zainteresowanie publiczności  żywiołowe rytmy bałkańskie, żydowskie czy cygańskie.

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” przybliży sochaczewskiej publiczności tradycje i folklor łowicki.  Program artystyczny „Blichowiaków” składa się z trzech części: suity łowickiej, obrazka łowickiego oraz obrzędu „Zapusty”. Dla różnych uroczystości zespół przygotowuje również programy okolicznościowe. Wraz z zespołem występuje również kapela ludowa.
Lipiec zatem będzie dla sochaczewskiego Placu Kościuszki czasem powrotu do naszej historii oraz tradycji,  przekazywanego poprzez muzykę zespołów folklorystycznych.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc