II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich w Lasocinie

Zdjęcia i foto: II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich w Lasocinie Promocja regionu sochaczew

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” serdecznie zaprasza na II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich, który odbędzie się 12 maja 2018 r. o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie.

Ideą spotkania jest integracja mieszkańców wsi, które znajdowały się w sąsiedztwie lub samym Kampinoskim Parku Narodowym, ale w wyniku wykupu gruntów przestały całkowicie istnieć lub uległy znacznemu wyludnieniu. Na terenie Gminy Brochów takimi miejscowościami są np. Famułki Królewskie, Famułki Łazowskie, Krzywa Góra, czy Władysławów. W tym roku zjazd zostanie zaaranżowany w konwencji pikniku rodzinnego opartego na wspomnieniach o minionych dniach na skraju Puszczy Kampinoskiej.

Program tegorocznego spotkania bogaty jest w wiele interesujących wystąpień i wydarzeń. Razem z nami będzie tego dnia zaprzyjaźnione Stowarzyszenie „Enjoy Leoncin”, które przybliży wszystkim bogactwo turystyczno – krajoznawcze sąsiedniej Gminy Leoncin. Dodatkowo, Marta Przygoda – Stelmach zaprezentuje historię oraz związki sochaczewskiej kolei wąskotorowej z wsiami puszczańskimi, a Kampinoski Park Narodowy ukaże puszczę z zupełnie nowej, do tej pory nikomu nieznanej strony. Wydarzenie uświetni występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie – współorganizatora wydarzenia.

Zjazd to również wiele wydarzeń towarzyszących. I tak, pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego wspólnie z Fundacją Sendzimira zaaranżują stoisko edukacyjno – promocyjne, na którym w kreatywny sposób prezentować będą faunę i florę Puszczy Kampinoskiej oraz kwestie ochrony jej dziedzictwa przyrodniczego. Oprócz tego, będzie można przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, jak kiedyś pracowało się w puszczańskim domu, dzięki ekspozycji dawnych sprzętów gospodarstwa domowego pochodzących z prywatnych zbiorów Sławomira Jaczyńskiego – sołtysa Kromnowa i członka naszej organizacji. Jedną z wielu atrakcji będzie ponadto wystawa obrazów autorstwa Rajmunda Dobrzyńskiego, który jednocześnie jest potomkiem mieszkańców Famułek Królewskich. W programie nie zabraknie też stoiska Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, które przygotowało konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z nagrodami o tematyce puszczańskiej. Równoległe będzie czas na wspomnienia oraz rozmowy przy poczęstunku ufundowanym przez Karczmę Brochowską "Nutka".

Patronat nad wydarzeniem objął Kampinoski Park Narodowy i Wójt Gminy Brochów, a patronem medialnym jest Radio Sochaczew i Echo Powiatu.

Zapraszamy wszystkich dawnych mieszkańców z rodzinami oraz osoby, którym bliska jest tematyka spotkania.

Zapraszamy!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy