II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich w Lasocinie - podsumowanie

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich w Lasocinie - podsumowanie Spotkania, jubileusze sochaczew
+7

W ostatnią sobotę 12 maja w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie odbył się II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha. Patronat nad wydarzeniem objął Kampinoski Park Narodowy (KPN) oraz Wójt Gminy Brochów.

W trakcie pierwszej części spotkania Sławomir Przanowski, dyrektor szkoły podstawowej w Lasocinie, przywitał wszystkich zgromadzonych oraz poprosił o zabranie głosu Małgorzatę Mickiewicz, wicedyrektor KPN, która w tym roku reprezentowała naszego patrona, a zarazem partnera całego przedsięwzięcia. Spotkanie rozpoczęły dzieci i młodzież z lasocińskiej szkoły, które zaprezentowały pokazy taneczne. Następnie, przedstawiono jednego z gości zjazdu, czyli Stowarzyszenie „Enjoy Leoncin” z sąsiedniej gminy Leoncin. Prezes Daniel Rutkowski przedstawił działalność stowarzyszenia na rzecz podtrzymywania i promowania lokalnej tożsamości oraz zaprosił wszystkich do brania udziału w nadchodzących projektach. Część oficjalną zakończyła Marta Przygoda – Stelmach, prezes Stowarzyszenia "Konfraternia św. Rocha", która zaprezentowała dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz jej związki z Puszczą Kampinoską, jak i obecną działalność Muzeum Kolei Wąskotorowej w kwestii promowania KPN, czy ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego.

Druga część spotkania została zaaranżowana w formie pikniku ze stoiskami. I tak, KPN wspólnie z Fundacją Sendzimira realizującą projekt Moja Puszcza, prezentował bogactwo przyrodnicze Puszczy Kampinoskiej. Stowarzyszenie „Enjoy Leoncin” częstowało wszystkich zgromadzonych lokalnymi przysmakami, czyli własnoręcznie usmażonymi sodziakami z domowymi powidłami, podgrzanymi bułkami z leoncińskiej piekarni Łukasik oraz pysznymi pomidorami od państwa Bogusińskich. Członek naszej organizacji Sławomir Jaczyński po raz pierwszy publicznie zaprezentował dawny sprzęt gospodarstwa domowego, pochodzący z jego prywatnych zbiorów. Wśród wystawców nie mogło również zabraknąć dawnych mieszkańców wsi puszczańskich, których reprezentował Rajmund Dobrzyński razem z wystawą swoich prac malarskich. Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” zachęcało natomiast najmłodszych uczestników zjazdu do przedstawienia swojego spojrzenia na puszczę za pomocą różnego rodzaju prac plastycznych. Całemu spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek z kawą i herbatą przygotowany przez Karczmę Brochowską „Nutka”.

Jako organizator pragniemy serdecznie podziękować współorganizatorowi zjazdu, czyli Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie oraz wszystkim naszym partnerom: Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu, Fundacji Sendzimira, Stowarzyszeniu „Enjoy Leoncin”, Sławomirowi Jaczyńskiemu i Rajmundowi Dobrzyńskiemu, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Karczmie Brochowskiej „Nutka”. Serdeczne podziękowania kierujemy również do uczniów i ich nauczycieli za przygotowanie części artystycznej.

Na koniec, specjalne podziękowania kierujemy do wszystkich dawnych mieszkańców wsi puszczańskich, ich rodzin oraz znajomych za przybycie na nasz zjazd. Państwa obecność świadczy o zasadności organizacji podobnych spotkań i działa motywująco w kontekście planowanych działań.

Dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku na kolejny Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich.

fot. Marta Przygoda-Stelmach

Pełna fotorelacja znajduje się w naszej galerii. Zapraszamy!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy