III Sympozjum Ocalić od zardzewienia. 170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej

/ 1 komentarzy / 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: III Sympozjum Ocalić od zardzewienia. 170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej Imprezy cykliczne sochaczew
+5

W dniu 25 listopada pracownicy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie uczestniczyli w III Sympozjum pt.: Ocalić od zardzewienia. 170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko –Wiedeńskiej. Naszą placówkę reprezentowali Romuald Markiewicz, Krzysztof Chłystek, Ewa Chłystek, Łukasz Popowski i Marta Przygoda – Stelmach.  Organizatorem sympozjum, którego poprzednie edycje odbywały się w latach 2011 i 2014, było Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym roku spotkanie odbyło się w progach Aparthotel Stara Przędzalnia w Żyrardowie.


Tegoroczna edycja była poświęcona przypadającej w tym roku 170-tej rocznicy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W programie sympozjum znalazły się zatem tematy związane z powstaniem tej kolei, szybkim rozwojem jej infrastruktury i eksploatacją oraz wpływem tej inwestycji na przemiany gospodarczo-społeczne. Ponadto, szczególną uwagę poświęcono dworcom, ich założeniom architektonicznym i pełnionej funkcji, a także zagadnieniom konserwatorskim i muzealnym, których celem jest zachowanie tego dziedzictwa, jako dobra narodowego.


W imieniu Muzeum Kolejnictwa głos zabrał Dyrektor Cezary Karpiński, który przywitał zgromadzonych gości oraz podziękował wszystkim instytucjom i firmom za ich wsparcie przy realizacji sympozjum i patronaty honorowe. Panel muzealno-konserwatorski rozpoczęła Anna Kozelska – kierownik Działu Inwentarzy w Muzeum Kolejnictwa, która w swojej wypowiedzi odniosła się do zagadnień poruszanych podczas Forum Muzeów Sztuki Inżynieryjnej w Łodzi. Muzeum Kolejnictwa reprezentowała również Beata Młynarska – kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Muzeum Kolejnictwa, która poświęciła swoje wystąpienie historii dworca Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej i jego założeniom architektonicznym.


Fotorelacja z wydarzenia dostępna również na stronie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

 



5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

margot45margot45
0
Tytuł przeczytałam jako "Ocalić od zadrzewienia" - co, biorąc pod uwagę działania włodarzy naszego miasta, wydaje mi się bardzo adekwatne.... (2015-12-22 13:44)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy