Ile kosztował już Centralny Port Komunikacyjny?

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Ile kosztował już Centralny Port Komunikacyjny? Inwestycje sochaczew

Ile kosztował już Centralny Port Komunikacyjny?


Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie oraz gminach przyległych wzbudza nadal niemało emocji. Mieszkańcy gminy Teresin, który wchodzi obszarowo do CPK wspierają inicjatywę rozbudowy już istniejącego lotniska Modlin. 

Przeprowadzone referendum dotyczące budowy nowego lotniska dało negatywną odpowiedź mieszkańców. Lokalne społeczeństwo dzieli od specustawy oraz stanowiska rządu ogrodzenie bez furtki. Mieszkańcy CPK nie chcą, prace nad jego powstaniem rząd już realizuje. 

Specustawa natomiast dotycząca CPK już istnieje i generuje koszty. Znane są plany o międzynarodowym zasięgu oraz wsparciu polskiej gospodarki nowego portu lotniczego. Ale z czym wiąże się jego powstanie? Oprócz wysiedleń mieszkańców z kosztami jakie pochłania. Do powołania życia CPK jest potrzebne wiele zadań. Do wykonania tych zadań jeszcze więcej instytucji oraz stanowisk. W pierwszym etapie koszty programu kształtują się na poziomie 35 mld zł. Na realizację komponentu lotniczego 16 - 19 mld zł, na komponent kolejowy 8-9 mld zł oraz 7 mld na realizację komponentu drogowego. 

Jakie instytucje w ramach CPK już powołano?

Zaczynając od początku. Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej. Aby zadania mogły być wykonywane w należyty sposób powołana zostanie Spółka Celowa aby zapewnić wsparcie Pełnomocnikowi w realizacji zadań. Spółka Celowa będzie pozyskiwać teren inwestycji, gospodarować pozyskanymi nieruchomościami a także prowadzić prace przygotowawcze. Nadto w celu zagadnień kolejowych dotyczących CPK powołany został Zespół Zadaniowy ds. realizacji Komponentu Kolejowego CPK. Pełnomocnik może powoływać dodatkowe zespoły eksperckie a także doradcze a także zlecać ekspertyz. Do pracy przy Pełnomocniku mogą być oddelegowani pracownicy urzędów państwowych. Dodatkowo został powołany Zespół Ekspercki ds. przygotowania projektu ustawy wspierającej proces inwestycyjny CPK. Naturalnie sam Pełnomocnik ma swój Zespół Doradczy z stałymi członkami w ilości 14 osób, którzy to również zatrudniają dodatkowe stanowiska. Pełnomocnik był uczestnikiem kilkudziesięciu spotkań z firmami polskimi oraz zagranicznymi. Delegacje jakie odbył to wizyta w Miami (USA) oraz  Bruksela (Belgia). 

Koszty działalności Zespołów.

Koszt działalności Zespołu Doradczego oraz jego podzespołów Centralnego Portu Komunikacyjnego to przez okres dwóch miesięcy od 1 listopada do 31 grudnia 2017 roku 32 344,24 zł. Dodatkowo od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 jest to kwota 44 197,50 zł. Na ekspertyzy oraz opracowania Pełnomocnik wydał od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku 48 792,30 zł oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 było to 85 000,00 zł. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

robroyrobroy
0
czuję się dumny -przewidując jakiś czas temu na tym forum-,że zanim wbiją pierwszą łopatę ,inwestycja pożre jakieś 5 miliardów,no i te setki etatów dla kolesi zagwarantowane na co najmniej 20 lat, -kufa-czterdziestolatek może doczekać emerytury przy budowie tego czegoś centralnego,sam wspomniałem o takim porcie w Berlinie-KLAPA-a inny forumowicz(przepraszam ,nie pamiętam),o takiej inwestycji w Kanadzie-KLAPA-nauka idzie w las (2018-07-08 15:03)
robroyrobroy
0
w ciągu 4 lat powstał ogromny port lotniczy w Turcji,budowało go konsorcjum a nie żadne "państwo" ,koszt-7 mld euro cosik jak 30 mld złhttp://www.rp.pl/Lotnictwo/306309967-Nowy-turecki-gigant-lotniczy-juz-przyjmuje-samoloty-Lotnisko-Ataturka-w-Stambule-bedzie-zamkniete.html (2018-07-29 13:42)
robroyrobroy
0
https://youtu.be/hSXEE_PWh20 (2018-07-29 13:44)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy