Iłowianie oddają hołd obrońcom Ojczyzny

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Iłowianie oddają hołd obrońcom Ojczyzny Spotkania, jubileusze sochaczew

W setną rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej wraz z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową oddają Iłowianom Kolumnę Niepodległości powstałą na wzór tej z królewskiego Wawelu. Na kolumnie swoje miejsce znajdzie medalion z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest wierną kopią medalionu z pomnika zburzonego w 1939 roku przez Niemców w Iłowie. W ten sposób pragniemy uhonorować trud Marszałka i naszych przodków włożony w walkę o wolność kraju. Mimo tego, że podobizna Marszałka wciąż nie może wrócić na swe prawowite miejsce, tj. plac przed remizą OSP w Iłowie, gdzie pierwotnie stał pomnik, to dzięki uprzejmości księdza Proboszcza Krzysztofa Boruckiego znajdzie on równie godne miejsce - na skwerze przy kościele. 26 sierpnia o godzinie 12:00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie odbędzie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi odsłonięcie Kolumny Niepodległości oraz jej poświęcenie.

Skąd wziął się pomysł na budowę Kolumny Niepodległości?

Idea budowy Kolumny Niepodległości, od dawna zajmowała myśli członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Podkreślenie okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest naszym obowiązkiem. Tak ważne wydarzenie historyczne i emocje mu towarzyszące potrzebują bytu materialnego, który na stałe zagości w naszym krajobrazie. Stanie się pamiątką i symbolem pochwały czynów naszych przodków, którzy pragnąc wyzwolić swą ojczyznę oddali młodość, zdrowie i życie.

Drugie ważne pytanie brzmi: Dlaczego niepodległość Ojczyzny jest tak ważna, dlaczego tyle się o niej mówi i tak bardzo jej potrzebujemy? Co na ten temat sądził jeden z Polskich wieszczów?

Żeby zapytał kto Jana III-go idącego pod Wiedeń, co to jest Ojczyzna?-odpowiedziałby:

"Jest to miejsce, w którym najmilej spocząć i umrzeć - kiedy się ma gotowość nieustanną życia,

i utrudzania się tam, gdzie w każdym czasie danym najdzielniej o Ludzkość idzie."

Co to jest Ojczyzna ? Cyprian Kamil Norwid.

Mojej świętej pamięci pradziadek Stefan Ciołkowski (uczestnik walki z Bolszewią 1920 roku, uczestnik walk września 1939 roku, przebywający w niewoli niemieckiej do 1945 roku) zawsze powtarzał swemu synowi: "Wy młodzi nie wiecie co to jest wolność, nie szanujecie wolności. "Według mego pradziada, nikt bowiem kto nie zaznał niewoli nie był w stanie zaznać pełnej radości z bycia wolnym. Prawdziwą Ojczyznę budować mogą jedynie ludzie wolni, którzy robią to z własnej nie przymuszonej woli, wówczas staje się ona miejscem "w którym najmilej spocząć i umrzeć, kiedy się ma gotowość nieustanną życia ". Historie naszych rodzin, rodziców, dziadków są składową zbiorowej pamięci historycznej, której emanacją są również wytwory naszej kultury. Choć rok 1945 i lata kolejne przyniosły nam okupacje sowiecką wraz z pochwałą głupoty, łajdactwa i donosicielstwa, to pokolenia patriotów przekazały testament w formie umiłowania wolności i w razie potrzeby walki o nią. Pomimo dwudziestu dziewięciu lat, które minęły od upadku zbrodniczego systemu komunistycznego, wciąż w naszym społeczeństwie brakuje umiłowania Ojczyzny i obywateli, którzy ją zamieszkują. Bez zrozumienia swej wartości jako wspólnota, nie będziemy w stanie osiągnąć szczytu naszych możliwości. Mam nadzieję że Kolumna Niepodległości stanie się niemym świadkiem rozwoju naszej małej ojczyzny i lokalnej społeczności.

Program uroczystości:

12:00 Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie

13:00 Odsłonięcie Kolumny Niepodległości

Tomasz Ciołkowski


 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (1 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy