Internet dla wszystkich – gminne sieci szerokopasmowe

/ 3 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Internet dla wszystkich – gminne sieci szerokopasmowe Inwestycje sochaczew

Internet dla wszystkich – taki zasadniczy cel przyświeca autorom konferencji Gminne sieci szerokopasmowe - od koncepcji do realizacji, jaka miała miejsce w Sochaczewie. Jej uczestnicy przez dwa dni podpowiadali, jak to zrobić, informując o najnowszych rozwiązaniach technologicznych, możliwościach pozyskania funduszy i sposobach zarządzania siecią.


- Chciałbym, by owocem tej konferencji było nawiązanie współpracy między firmami telekomunikacyjnymi a samorządami - mówił we wprowadzeniu do tematyki konferencji burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Czy to życzenie się spełni, a zwłaszcza, czy nasze lokalne samorządy skorzystają ze spotkania, pokaże czas.

Konferencję „Gminne sieci szerokopasmowe – od koncepcji do realizacji” jaką 22 i 23 marca br. przeprowadzono w Hotelu Chopin, zorganizowała Firma Technitel Polska, specjalizująca się i odnosząca poważne sukcesy w technice światłowodowej, inwestująca w innowacyjne rozwiązania technologiczne do budowy sieci szerokopasmowych.

Jak podczas spotkania w Sochaczewie zapewniali przedstawiciele Technitel, dla światłowodu nie istnieją dziś żadne ograniczenia, to jedna z najbardziej elastycznych sieci. Można ją położyć wszędzie tam, gdzie dociera energia. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest tu instalacja STAR, wykorzystująca sieć sanitarną. W przypadku tzw. białych plam, miejsc o ubogiej infrastrukturze, firma służy Internetem satelitarnym.

Program konferencji ułożono tak, by dopełnić informacyjnie wszelkie wątpliwości związane z tematem. O ustawowym wspieraniu sieci szerokopasmowych i realizowanym właśnie projekcie zatytułowanym „Inwentaryzacja Sieci”, który również budzi nadzieję na zwiększenie zasięgu Internetu w Polsce, mówił Artur Więcek z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a następnie Piotr Kowalski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Sferę pozarządową reprezentowali m. in. Piotr Zychowicz ze Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacyjnych, który szczególnie przyglądał się realizacji ustawy o wspieraniu usług i sieci szerokopasmowych przez jednostki samorządu terytorialnego, i Artur Krawczyk ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie, który omówił ogólnopolski program edukacji cyfrowej dorosłych powyżej 50 roku życia: „Polska Cyfrowa Równych Szans”.

Zagadnienie dotyczące tego, jak zwłaszcza administracje samorządowe mogą sfinansować i zarządzać takimi sieciami dopełniło wystąpienie Adama Jędrzejewskiego z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Z kolei najnowocześniejsze technologie szerokopasmowe przedstawiły obecne na spotkaniu, często pionierskie w tej dziedzinie firmy, organizacje i operatorzy telekomunikacyjni.

Konferencja miała charakter ogólnopolski, poza przedstawicielami samorządów ziemi sochaczewskiej, zaproszeni do udziału w niej zostali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z całego kraju. Wszyscy mogli ze spotkania wynieść sporą wiedzę na temat tego, jak przede wszystkim zainstalować sieć światłowodową.

O poczynionych już w naszym mieście staraniach z zakresu informatyzacji mówił wiceburmistrz Marek Fergiński. Ratusz, jak przekonywał, ma szanse na dofinansowanie wyposażenia jednostek miejskich m. in. w 397 zestawów komputerowych. Wartość tej inwestycji liczona jest w 3 milionach złotych, dofinansowanie ma wynieść 2,5 miliona. - Czekamy na rozstrzygnięcie naszego wniosku w tej sprawie- powiedział M. Fergiński i dodał, że do 28 marca Urząd Miasta złoży kolejny wniosek, który obejmie prawdopodobnie również budowę sieci szerokopasmowej w mieście: - Jeśli tak się stanie, będziemy mieć pokryte siecią 85% Sochaczewa - podkreślił wiceburmistrz.

Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl sprawowało patronat medialny nad konferencją.

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Chciałbym, by owocem tej konferencji było nawiązanie współpracy między firmami telekomunikacyjnymi a samorządami  - mówił we wprowadzeniu do tematyki konferencji burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Czy to życzenie się spełni, a zwłaszcza, czy nasze lokalne samorządy skorzystają ze spotkania, pokaże czas. No właśnie w Sochaczewie firmy telekomunikacyjne działają sprawnie. Po co budować własną miejską sieć szerokopasmową zamiast współpracować z firmami, które to w mieście już realizują? Obawiam się reakcji UKE, która pozwala samorządom na budowę sieci tam gdzie nie jest tym zainteresowany biznes. Między innymi po to UKE przeprowadza inwentaryzację sieci teleinformatycznych, aby racjonalnie wydawać pieniądze, zwłaszcza unijne! Cieszę się z informacji przekazanej podczas konferencji o kolejnych projektach informatycznych Sochaczewa, za powodzenie których trzymam kciuki. Jako przedstawiciel Mazowieckiego Stowarzyszenia Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jestem zainteresowany budową społeczeństwa informacyjnego w gminach. Cieszę się również, że w Sochaczewie projekt Polska Cyfrowa Równych Szans realizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji trafia na podatny grunt. Nadal poszukiwani są wolontariusze gotowi edukować w zakresie Internetu pokolenie 50+ we wszystkich gminach powiatu sochaczewskiego. (2012-03-25 17:06)
MasłowskiMasłowski
0

Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie naszego samorządu  na przykładzie spółki TMS (Telekomunikacja Miejska Sochaczew), to ja nie wróżę sukcesu w kolejnym wydaniu partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze budowy sieci szerokopasmowej. Podzielam pogląd mojego przedmówcy co do zachowania się UKE. Sochaczew nie jest białą plamą na mapie dostępu do sieci.

(2012-03-25 21:38)
zenzen
0

Zaangażowanie organizacyjne i patronat obecnych władz Sochaczewa dla tego typy inicjatyw to bardzo dobry znak otwartej postawy na nowe technologie. Z własnego doświadczenia wiem że tego typu wydarzenia to dobra okazaja dla samorządowców do wymiany informacji o dobrych praktykach, weryfikacji własnych rozwiązań informatycznych na forum spotkań z przedstawicielami innych samorządów, poznania najnowszych rozwiązań technologicznych proponowanych przez firmy informatyczne.

(2012-03-25 22:01)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy