IPN szuka bliskich zamordowanych w Sochaczewie

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: IPN szuka bliskich zamordowanych w Sochaczewie Historia i tradycja sochaczew

Do  tej zbrodni Wehrmachtu doszło 22 września 1939 roku w sochaczewskim Boryszewie. Niemcy rozstrzelali 50 polskich jeńców, przeważnie oficerów. Wszyscy służyli w Bydgoskim Batalionie Obrony Narodowej i wszyscy pochodzili z Bydgoszczy lub najbliższej okolicy. Sprawą zajął się pion śledczy warszawskiego oddziału IPN, których szuka krewnych zamordowanych osób.

 

Jak podaje „Rzeczpospolita”, historycy IPN ustalili nazwiska zamordowanych 22 września 1939 roku w Boryszewie, a także w większości przypadków dokładne daty i miejsce ich urodzenia, a także adresy miejsc zamieszkania w 1939 r.

- Apelujemy do krewnych ofiar, którzy nie zostali przesłuchani, o zgłaszanie się do pionu śledczego IPN w Warszawie - mówi Marcin Gołębiewicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN.

Zbrodnia w Boryszewie, była jedną z wielu popełnionych przez Wehrmacht na ziemi sochaczewskiej i w Polsce. Jak podają źródła, pretekstem do jej popełnienia było fałszywe doniesienie służącego w Wojsku Polskim volksdeutscha, że niby żołnierze batalionu bali udział w pogromie niemieckiej ludności cywilnej podczas wydarzeń „bydgoskiej krwawej niedzieli”. 50 jeńców skazanych na śmierć wyprowadzono do cegielni i rozstrzelano nad przygotowanym wcześniej grobem. W trakcie przeprowadzonej w listopadzie 1940 r. ekshumacji udało się zidentyfikować 20 zwłok. Wszystkie ciała przeniesiono następnie na cmentarz w Kozłowie Biskupim, gdzie pochowano je w zbiorowej mogile.

 

Foto źródło: bohaterowie1939.pl

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy