IX Spotkania z Historią w Muzeum Kolei Wąskotorowej - podsumowanie

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: IX Spotkania z Historią w Muzeum Kolei Wąskotorowej - podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+5

W minioną sobotę 27 lutego w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej odbyły się IX Spotkania z historią Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Już drugi raz organizator, czyli Stowarzyszenie Nad Bzurą, aranżuje to wydarzenie we współpracy z naszą placówką.

Spotkanie tym razem miało bardziej kolejowy charakter. Oba wystąpienia przygotowane zostały przez pracowników Muzeum – Łukasza Popowskiego oraz Martę Przygodę-Stelmach. Jako pierwszy prelekcję wygłosił Łukasz Popowski. Wystąpienie zostało poświęcone dziejom sochaczewskiej kolei wąskotorowej od chwili jej powstania do przekształcenia w jednostkę muzealną (1922 – 1984). Omówione zostały początki kolei wąskotorowych na ziemi sochaczewskiej, a także geneza powstania Powiatowej Kolei Sochaczewskiej 750 mm. Prelegent zaprosił wszystkich zgromadzonych na podróż w czasie przez wszystkie stacje oraz przystanki osobowe kolei. Duże zainteresowanie u słuchaczy wzbudziła również prezentacja licznych, choć nigdy niezrealizowanych planów rozwoju kolei sochaczewskiej. Wystąpienie zakończył archiwalny film z połowy lat siedemdziesiątych XX w., który przypomniał czar i klimat Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej z tamtego okresu.

W drugą podróż po wąskim torze zgromadzonych zabrała dr Marta Przygoda-Stelmach. Tu kolej sochaczewska stała się jedynie pretekstem, do zaprezentowania historii Brochowa, rodzinnej miejscowości prelegentki. Przez ostatnie lata Marta Przygoda-Stelmach prowadziła badania nad dziejami politycznymi i społeczeństwem swojej „małej ojczyzny”. Od 2014 r. z cząstkowymi efektami jej pracy można było zapoznawać się na jej autorskim blogu pn. Kronikarz brochowski. W styczniu br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego obroniła pracę doktorską pt. Brochów – dzieje polityczne i społeczeństwo od XVI do XIX w. Trzon wystąpienia oparty został na najciekawszych informacjach płynących z analizy zachowanych ksiąg metrykalnych parafii Brochów z lat 1767-1900. Poprzez prezentację statystki urodzeń, zgonów i małżeństw słuchacze mogli się dowiedzieć jakie imiona najczęściej, a jakie najrzadziej nadawali brochowianie swoim dzieciom, jak kształtowała się liczebność nieślubnych dzieci, na jakie choroby umierali, a również skąd pochodzili małżonkowie mieszkańców Brochowa. Ponadto, prelegentka przedstawiła listę wójtów i sołtysów Brochowa od XVIII do XIX w. oraz wykaz nauczycieli ze szkoły elementarnej w Brochowie w XIX wieku. Wystąpienie zostało zakończone prezentacją planów badawczych na przyszłość.

Serdecznie dziękujemy licznie przybyłym gościom i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania, wykłady i prezentacje, które odbędą się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Foto. M. Kazur

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej galerii!

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy