Jak dobrze się zaprezentować na rozmowie o pracę? Poradnik

/ 5 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jak dobrze się zaprezentować na rozmowie o pracę? Poradnik Edukacja sochaczew

Rozmowa kwalifikacyjna jest najistotniejszym etapem rekrutacji. To, czy dostanie się daną pracę w ogromnym stopniu zależy właśnie od tego, jak zaprezentuje się przyszłemu pracodawcy. Jak więc pokazać się z najlepszej strony?

Dla wielu osób sam proces poszukiwania ofert i doprecyzowania CV jest na tyle angażujący, że odsuwają na dalszy plan przygotowania związane z rozmową kwalifikacyjną. Nie jest to dobre podejście – skrupulatne podejście do takiego spotkania z pewnością zaprocentuje. Tym bardziej, że nie jest to wcale skomplikowany proces. Tych kilka prostych rad pomoże ci dobrze przygotować się na przyszłą rozmowę o pracę.


Przygotuj się

Aplikując do danego przedsiębiorstwa, powinieneś mieć przynajmniej podstawową wiedzę o swoim przyszłym miejscu pracy i pracodawcy. Komisja zawsze przychylniej patrzy na osoby, które wiedzą, dlaczego chcą u nich pracować. Dla wielu pracodawców więź z miejscem pracy jest niezwykle istotna – dobrze więc przed rozmową rozeznać się i lepiej poznać swoją potencjalną firmę.

„Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy odpowiednio się przygotować. Czego innego oczekuje się od kandydata do pracy biurowej niż od tego, który aplikuje do obsługi klienta. Warto zrobić research i dowiedzieć się, jakie są pożądane cechy osoby na dane stanowisko, aby w rozmowie uwypuklić te z naszych zdolności, które są jak najbardziej adekwatne" – radzi Ewa, specjalistka z serwisu Aplikuj.pl.

Możesz także przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, takie jak „Dlaczego chce Pan/i u nas pracować?”, „Dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?”, „Jakie są Pana/i najmocniejsze i najsłabsze strony?” itp. Staraj się jednak nie szykować sobie w głowie sztywnych przemów – komisja od razu rozpozna, że nie jesteś naturalny i recytujesz wyuczony tekst.


Zadbaj o higienę i odpowiedni ubiór

W relacjach międzyludzkich, pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. W tak specyficznej sytuacji, jaką jest rozmowa o pracę, musisz szczególnie zadbać o to, by było ono jak najlepsze. Pierwszym, co się zauważa, jest oczywiście wygląd. Tego dnia musisz wyglądać nienagannie.

Dokładnie zadbaj o higienę – najlepiej weź prysznic tuż przed wyjściem. Włosy koniecznie muszą być świeże i uczesane. Panowie muszą się ogolić lub wypielęgnować zarost. Panie mogą delikatnie i starannie się umalować, jednak silny makijaż nie jest wskazany. Nie wolno zapomnieć o dezodorancie i lekkich, nienachalnych perfumach. Nie należy przesadzać z dodatkami i biżuterią. Te mogą zaprezentować cię w złym świetle lub rozpraszać uwagę. Strój, który planujesz ubrać, powinien być schludny i czysty. Dobrze widziana będzie skromna, prosta i wizytowa stylizacja. I pamiętaj, że obuwie jest również ważne – powinno być więc eleganckie, czyste i wypielęgnowane.Skup się

Dzień, w którym masz rozmowę kwalifikacyjną, jest ważnym dniem. Postaraj się, aby nic cię wtedy nie rozpraszało. Dobrym pomysłem będzie nawet odwołanie innych planów – tak, aby twoja uwaga była w pełni skupiona na tym ważnym spotkaniu.

Postaraj się dotrzeć na miejsce odpowiednio wcześniej. Zostaw sobie margines na ewentualne opóźnienia po drodze – niespodziewane korki, utrudnienia w ruchu itp. Zmniejszysz ryzyko spóźnienia, które w takiej sytuacji jest niedopuszczalne. Poza tym, jeśli dotrzesz na miejsce bez pośpiechu, nie będziesz zgrzany i zestresowany. Będziesz mógł usiąść, przygotować się i skupić. Od razu po dotarciu na miejsce wyłącz lub wycisz telefon, aby przypadkiem nie przeszkodził w trakcie rozmowy. 


Bądź profesjonalny, ale pogodny

Poszukując pracy, zajrzyj na portale temu poświęcone, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy. Udało się? Dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną? W takim razie musisz pamiętać, że komisja ma jedynie około 30-60 minut, aby cię poznać. Niezwykle ważne jest, by pokazać, że jest się osobą dobrze nastawioną do świata, z którą będzie można łatwo i przyjemnie współpracować. Oczywiście musisz przy tym zachowywać się profesjonalnie i zgodnie z zasadami kultury osobistej. Zwróć uwagę na to, jak wobec ciebie odnosi się komisja i staraj się do tego dostosować. Pamiętaj jednak, że to oni przewodzą w tej sytuacji i mogą sobie pozwolić na więcej. Nie bądź więc zbyt żartobliwy lub bezpośredni.

Słuchaj uważnie komisji, nie przerywaj. Dopytaj, jeśli coś budzi twoje wątpliwości lub nie zrozumiałeś pytania. Pamiętaj, że możesz brać czynny udział – to rozmowa, nie przesłuchanie. Ty także masz prawo pozyskać potrzebne ci informacje. Staraj się mówić wyraźnie, w odpowiednim tempie, używając poprawnej polszczyzny. Unikaj potocznych zwrotów i kolokwializmów. Przyjmij wyprostowaną, „otwartą” pozycję. Nie krzyżuj rąk, nie zakładaj nogi na nogę.

Nie staraj się być na siłę pozytywny i uśmiechnięty. Wystarczy, że będziesz pogodny – lekko się uśmiechaj, przytakuj, kiwaj głową. Staraj się opanować stres. Wielu ludzi w stanie lekkiego podenerwowania, ma tendencję do obracania w palcach małych przedmiotów: długopisu, naszyjnika, elementu ubioru, kosmyka włosów itp. Jeśli ci się to zdarza, postaraj się nad tym zapanować. Gdy z nerwów zacznie ci drżeć głos, rób krótkie pauzy i lekko zmniejsz tempo mówienia – to pomoże ci go uspokoić.

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej i stawisz się na niej z pozytywnym nastawieniem, z pewnością dobrze wypadniesz. Pamiętaj o tym, by zachowywać się miło i profesjonalnie, ale nikogo nie udawaj. Komisja chce cię poznać – pokaż im najlepszą wersję siebie! 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

kacperskyykacperskyy
+2
jak sie zaprezentować na rozmowie? ujmę to jednym zdaniem:

- dzień dobry wujku (2018-07-30 11:36)
robroyrobroy
+1
@kacperskyy-oferujemy panu znakomite wynagrodzenie,samochód służbowy,wynajmiemy mieszkanie..jakieś magiczne słowo? no co ty .Tato ! (2018-07-31 09:31)
JacekJacek
+2
Trochę przesadzacie. Nie jest tak źle. Ja tam zawsze znajdowałem pracę z ogłoszeń bez znajomości. Największy problem Polaków polaga na tym, że jak już znajdzie jakąś pracę to chciałby tam pracować do końca życia. Cały czas będzie narzekał jak kiepsko zarabia, jakiego ch... szefa ma, jaka kiepska jest atmosfera ale nie spróbuje poszukać innej. "Bo nie ma czasu", "bo to stresujące", "a bo i tak się nie uda". (2018-08-01 09:11)
kacperskyykacperskyy
+1
jacek zaley w jakiej firmie szukasz i jakiego stanowiska. z druga czescia zgadzam sie calkowicie u siebie to co dzien slysze takie teksty :) (2018-08-01 10:44)
JacekJacek
+1
No tak, jeśli kandydujesz na wysokie stanowisko w spółce skarbu państwa to pierwsze pytanie będzie: "Proszę pokazać legitymację partyjną" ;) (2018-08-01 15:52)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy