Jak się ustrzec przed włamaniem do pojazdu?

Kradzież pojazdu czy też włamanie do niego może się przydarzyć każdemu właścicielowi czterech kółek. Jedną z przyczyn jest niewłaściwe zabezpieczenie naszego mienia. Bardzo często pozostawiamy na wierzchu wartościowe rzeczy, dokumenty, które prowokują złodziei do działania. Pozostawienie pojazdu z opuszczonymi szybami lub niezamkniętymi drzwiami, również może skończyć się tym, że z naszego pojazdu zniknie nawigacja satelitarna, pieniądze czy radioodtwarzacz.

Jeżeli chciałbyś ochronić swój pojazd przed kradzieżą lub kradzieżą z włamaniem zastosuj się do kilku wskazówek sochaczewskich policjantów:
- nigdy nie zostawiaj na wierzchu wartościowych przedmiotów, weź je ze sobą, a gdy jest to niemożliwe – schowaj do bagażnika,
- Zanim opuścisz swój pojazd – upewnij się, że Ty i Twoje dzieci zamknęliście wszystkie drzwi i okna,
- Nawet gdy wysiadasz z pojazdu na pół minuty, wyłącz silnik i weź ze sobą kluczyki, nie zostawiaj ich w pojeździe nawet, gdy pojazd został zaparkowany w garażu indywidualnym,
- zainteresuj się obcymi osobami kręcącymi się po Twoim osiedlu,
- jeśli jest to możliwe, parkuj zawsze w garażu, jeśli nie – w miejscach dobrze oświetlonych,
- uważaj, gdy ktoś włamie się do Twojego mieszkania i ukradnie kluczyki i dokumenty od pojazdu, najprawdopodobniej planuje teraz kradzież pojazdu.
- Gdy zamierzasz zmienić radioodtwarzacz samochodowy wybierz taki model, aby dał się całkowicie wyjąć z kieszeni.
- Wyposaż swój samochód w urządzenia zabezpieczające i pamiętaj o ich używaniu!
- Gdy instalujesz autoalarm lub blokadę skrzyni biegów, zwróć uwagę na to, czy dana firma posiada odpowiedni certyfikat,
- zamontuj GPS, który wykorzysta sygnał satelitarny do monitorowania pojazdu.

Samochód jest często najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Statystyki przestępstw zwłaszcza w aspekcie kradzieży z włamaniem do samochodów sygnalizują Policji, że w żadnym wypadku złodzieje nie zamierzają rezygnować z łupu, jakim jest cudzy samochód.
Wprawdzie spora część skradzionych samochodów jest odzyskiwanych, pamiętajmy jednak, że kradzież taka powoduje frustrację właściciela auta, w czasie kiedy się tego najmniej spodziewa. A można byłoby tego uniknąć.
Zdecydujmy się na podjęcie odpowiednich czynności zabezpieczających, a zmniejszy się prawdopodobieństwo kradzieży naszego samochodu.

Alarm

Alarm samochodowy to zabezpieczenie, w skład którego może wchodzić: centralka ze zmiennym kodem sygnału pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokadą zapłonu, funkcją antynapadową, syrena z własnym zasilaniem, czujniki ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw, czujniki położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego.
Dobrze, jeśli alarm posiada zmienny kod wysyłany drogą radiową z pilota do centralki. Duża liczba kombinacji uniemożliwia odczytanie przez osoby niepowołane poprzez zeskanowanie kodu i wyłączenie alarmu.
Bez wątpienia dobry alarm to taki, którego konstrukcja jest mało znana złodziejom i jest zlokalizowany w nietypowym, trudno dostępnym miejscu. Pamiętajmy, im mniej osób zna położenie zabezpieczenia w samochodzie, tym jest on bezpieczniejszy. Alarmy zamontowane w nowych samochodach przez autoryzowane serwisy, są często powtarzalne, więc mogą być łatwiej odnalezione przez złodziei.

Immobiliser

Immobiliser jest urządzeniem elektronicznym mającym za zadanie uniemożliwienie rozruchu silnika poprzez odcięcie przepływu prądu w jednym lub kilku obwodach. Jest to bardzo skuteczny i uniwersalny sposób ochrony, jeśli został nietypowo zamontowany. Warte polecenia są ponadto urządzenia dodatkowe montowane przez instalatorów alarmów. Wtedy uruchomienie samochodu przez złodzieja jest bardzo utrudnione, a często niemożliwe, w konsekwencji rezygnuje z dokonania kradzieży.

Blokady mechaniczne

Na rynku dostępne są różnorodne blokady mechaniczne. Unieruchamiają pedały, koło kierownicy, dźwignię zmiany biegów, kierownicę razem z pedałami. Zabezpieczenia mechaniczne nie cieszą się tak wielkim uznaniem właścicieli samochodów, zakładanie i demontowanie za każdym razem kiedy opuszczamy auto zniechęca, chociaż skutecznie przeszkadzają złodziejom, gdyż ich złamanie wymaga często wiedzy, czasu, narzędzi i też umiejętności.

Atestowane produkty

Zachęcamy do wybierania produktów atestowanych, których wykonanie jest solidne, a działanie bardziej niezawodne. Wybierając alarm samochodowy zapytajmy o certyfikat wydany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który jest właściwą instytucją, która bada, testuje urządzenia zabezpieczające nasze auta. Pamiętajmy także, że tylko alarmy z certyfikatami są honorowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.Źródło: KWP Radom
www.policja.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy